Ve 3. čtvrtletí kraj dokončil stavby za 90 milionů, další přidali silničáři…

Pardubice – Radní Pardubického kraje na posledním zasedání Rady bilancovali dokončené, realizované a připravované stavby, u kterých je kraj investorem, za 3. čtvrtletí letošního roku.

„V tomto období jsme dokončili 9 staveb za téměř 90 milionů korun a zahájili jsme realizaci dalších 18 staveb v hodnotě 208 milionů korun," shrnul 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek. „Dohromady se stavbami započatými už dříve se nyní pracuje na celkem 30 investicích Pardubického kraje s celkovými náklady 393 milionů korun. Předpokládaná hodnota veřejných zakázek před výběrovými řízeními činila 512 milionů korun," dodal Línek.

„Investovat nám umožňuje proakivní krajský rozpočet, ve kterém je prioritou využít co nejvíce možných prostředků z Evropské unie. Vracíme tam také veškeré přebytky daní, které chceme proinvestovat na celém území kraje," konstatoval k tomuto tématu hejtman Martin Netolický.

„Největší dokončenou krajskou stavbou v uplynulém čtvrtletí byl rehabilitační bazén v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí za 35 milionů korun. Ten je nyní ve zkušebním provozu a myslím, že se opravdu povedl. V dalších zdravotnických zařízeních byly dokončeny výměny výtahů, sociálních zařízení nebo úpravy interiérů," informoval radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Dvě významné stavby se uskutečnily v sociálních zařízeních. „Zásadní modernizace byla dokončena v Domově u fontány v Přelouči, kde žijí zejména senioři s demencí a Alzheimerovou chorobou. Nyní mají k dispozici jedno a dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením. Druhý projekt, rekonstrukci objektu Na Výsluní v Domově pod hradem Žampach, budeme teprve slavnostně otvírat. Nová specializovaná sociální pobytová služba bude určena pro děti a mladé dospělé s náročným chováním," vysvětlil radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

U většiny investic se Pardubický kraj snaží využívat co nejvíce fondy Evropské unie. „Evropské peníze plynou zejména do modernizací silnic, pomáhají při obnově památek a staveb pro kulturní účely, plynou do transformace sociálních služeb a také do vybavení našich škol," konstatovala radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová.

„Z Evropské unie získáváme prostředky na vybavování odborných učeben, na laboratoře a dílny, bohužel se ale snižují příspěvky na realizaci úspor energie, na takzvané zateplování objektů, které řešíme stále ještě u mnoha našich škol. Tím pádem se zvyšují nároky na krajský rozpočet," sdělil radní pro školství Bohumil Bernášek.

Členové Rady Pardubického kraje se také seznámili s připravovanými a realizovanými stavbami, které zajišťuje Správa a údržba silnic Pardubického kraje v období 2017–2020. „Tady počítáme s financováním ze zdrojů Pardubického kraje a ze Státního fondu dopravní infrastruktury, a to jak na investice, tak i na opravy," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš a pokračoval: „V současné době je dokončeno osm projektů v hodnotě stavebních prací 954 milionů korun z programu IROP. Dalších 400 milionů korun je možno realizovat přes připravené projekty na správě silnic v roce 2018. Jsou to např. rekonstrukce mostů v Podlíšťanech, Sobkovicích, v Pastvinách, v Jablonném nad Orlicí a v Uhersku, dále rekonstrukce silnice I/366 u Svitav, okružní křižovatka v Černé za Bory a opěrná zeď v Osíku, které jsou buď připraveny, nebo již dokončeny. Dalších 13 staveb by mělo být hotovo ještě letos."

Zdroj a foto: Pardubický kraj