Včely, filmoví hrdinové i proměny Pardubic. Východočeské muzeum chystá deset výstav…

Pardubice – Deset nových výstav připravuje na letošní rok Východočeské muzeum v Pardubicích. Na své si přijdou milovníci včel a medu, animovaných filmů nebo třeba starožitných hodin. Muzeum připomene i sté výročí založení republiky.

„Rok 2018 bude ve Východočeském muzeu ve znamení příprav na projekt rekonstrukce zámku. Zvláště v závěru roku nás bude hodně zaměstnávat stěhování depozitářů. Přesto se nám podařilo připravit deset zajímavých výstav," hodnotí nadcházející rok ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Hodně živo bude na výstavě Včely ze všech ú(h)lů, na které návštěvníci od 15. března do 23. září uvidí a uslyší úl se včelami a budou pozorovat třeba i bource morušového," říká Tomáš Libánek. Kromě včely medonosné se výstava věnuje divoce žijícím samotářským včelám, včelímu příbuzenstvu, predátorům i škůdcům. K vidění bude soubor historických i moderních úlů.

Velký svět malých hrdinů – česká filmová loutka, to je výstava, která potěší nejen milovníky animovaných filmů. „Do velkého gotického sálu se nastěhují loutky a dekorace z animované trilogie Fimfárum, celovečerního filmu Lajka nebo kuťácké dvojice Pat a Mat. Vše spojuje estetika ruční práce, poetika a hravost, jež naštěstí nepřestávají oslovovat malé i velké, padouchy i hrdiny," prozrazuje Libánek.

Nejen obyvatele Pardubic vtáhne do regionálních dějin výstava k stému výročí republiky nazvaná Pardubické proměny. „Historické fotografie přinesou stoleté ohlédnutí za architektonickými proměnami města s důrazem na nejvýznamnější budovy nebo čtvrti," vysvětluje ředitel muzea. Pardubické proměny potrvají od 5. října do ledna následujícího roku.

Společným dílem pracovníků muzeí Pardubického kraje je putovní panelová výstava 28. říjen 1918 v Pardubickém kraji, mapující dění ve městech a obcích regionu v období zrodu Československé republiky. K vidění bude v Litomyšli ve Smetanově domě od 28. října do 30. listopadu.

Od dubna do srpna potrvá výstava Od českého tolaru k americkému dolaru. Přiblíží vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě, počínaje ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520, jejichž pojmenování „tolar" později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Vysvětlí, proč se právě termín „dollar" stal hlavní měnovou jednotkou nově vzniklých USA. Výstava se poprvé představila v anglické verzi v červnu 2017 v New Yorku a letos navštíví i další místa Spojených států.

Přírodovědec Vladimír Lemberk na svých exotických cestách fotoaparátem zachycuje úchvatnou krajinu, její floru, faunu i lidské obyvatele. Fotografická výstava Lidé Barmy v Open Air Galerii Parkán od 18. května nabídne scenérie z každodenního života obyčejných lidí ve vzdálené a možná stále trochu tajemné asijské zemi.

Vášeň, čas a sklo spojuje sběratelství a uměleckou sklářskou tvorbu Jana Frydrycha. Výstava, která se koná ve Velkém gotickém sále od 16. listopadu do 24. března 2018, poprvé souborně představí Frydrychovu ohromnou a unikáty naplněnou sbírku historických hodin a hodinek v kombinaci s efektními autorskými plastikami z optického skla.

Ve sklepení zámku odhalí od 30. března do 18. srpna výstava Orchideje české přírody fotografie 70 druhů a poddruhů čeledi vstavačovitých rostoucích v České republice. Sice nejsou obvykle tak nápadné, jako tropické druhy, ale krásou si s nimi nezadají.

Eliáš & Eliáš ml., obrazy sklářských výtvarníků je již třetí výstava z cyklu, který prezentuje tvorbu českých sklářských výtvarníků v dalších uměleckých oborech. Návštěvníci uvidí obrazy jednoho ze světově uznávaných umělců v oboru ateliérového skla Bohumila Eliáše a jeho syna, úspěšného sochaře, malíře a sklářského výtvarníka Bohumila Eliáše ml.

V památníku Komenského v nizozemském Naardenu otevře letos v březnu Východočeské muzeum výstavu Tisíciletá tradice české měny. Výstava seznámí návštěvníky s vývojem českých mincí a papírových platidel od jejich vzniku až do současnosti. Upozorní na zcela výjimečnou roli, jakou je ztvárnění osobnosti J. A. Komenského na československých a  českých platidlech 20. století.  Výstava se v minulosti představila v USA (2013) a v Bulharsku (2016).

Zdroj a foto: Východočeské Muzeum v Pardubicích