Vánoce jedině s Rybou…

Pardubice – Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je v naší zemi nejčastěji živě provozovanou hudební skladbou. Komorní filharmonie Pardubice se ji rozhodla tentokrát prezentovat méně tradiční formou – scénické provedení zavede posluchače do jesliček, kde se setkají přímo s postavami Rybovy pastorální mše.

Vánoční koncert zahájí hudba, s níž se o Vánocích setkáváme často, ač pro tyto svátky nebyla stvořena. Je jí Suita D dur, jejíž autor Jeremiah Clarke, anglický barokní mistr, byl ve své době velmi vážený. Přítomné publikum ji uslyší v podání prvního trumpetisty Komorní filharmonie Pardubice Michala Chmelaře.

Následovat bude již zmiňovaná „Rybovka“. Její scénické ztvárnění nabídne divákům možnost nového pohledu na toto všeobecně známé dílo. Důvěrně známé texty jsou zasazeny do jevištní podoby. „Děj inscenace se odehrává kolem jesliček s postavami Josefa a Marie s děťátkem, dále se zde objevují známé postavy tovaryše a mistra, Tří králů, pastýře, poutníka a poutnice. Hudební realizace se ujali členové Českého komorního sboru pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy a v režii Tomáše Masáka,“ prozradil dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. Zpěváci Českého komorního sboru patří ke špičkám českého sborového zpěvu. Základ tohoto pěveckého tělesa tvoří ve většině případů členové sboru opery Národního divadla v Praze.

Závěr večera ozdobí vánoční koledy, kterými Komorní filharmonie Pardubice symbolicky popřeje všem posluchačům klidné prožití těch nejkrásnějších svátků v roce.


Kdy & kde: úterý 18. 12. 2018 v 18.00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích

Program: Jeremiah Clark (1673/74? – 1707): Suita D dur Jakub Jan Ryba (1765 – 1815): Česká mše vánoční Hej, mistře! Vánoční koledy

Účinkující: Michal Chmelař – trubka / Český komorní sbor a jeho sólisté Komorní filharmonie Pardubice / Zdeněk Klauda – dirigent / Tomáš Masák – režie

Koncert je vyprodaný.

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

 

 

Sledujte nás a sdílejte:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram