TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky – Nejvíce trofejí do pardubických škol…

Pardubice – TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky – úspěšné projekty Pardubického kraje na podporu technického, odborného a zdravotnického vzdělávání mezi žáky základních škol – se ve čtvrtek 24. ledna rozloučily s loňskou sezonou. Na slavnostním setkání v sálu Jana Kašpara v budově Krajského úřadu Pardubického kraje se nejen bilancovaly oba skončené ročníky, ale současně byli vyhodnoceni nejúspěšnější účastníci doprovodných žákovských a studentských soutěží v roce 2018. Tři vítězné trofeje z pěti zamířily za žáky do pardubických škol.

Slavnostního odpoledne se zúčastnili také radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek, Václav Kroutil, Hana Štěpánová a Ladislav Valtr, pracovníci krajských odborů školství a zdravotnictví, ředitelé středních i základních škol, zástupci Úřadu práce, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy ČR, významných regionálních firem a krajských zdravotnických zařízení.

„Oba projekty jsou pro Pardubický kraj prestižní a ostatní regiony v České republice nám je závidí. Jejich přínos spočívá především v tom, že na středních školách v Pardubickém kraji stále narůstá počet žáků, kteří se hlásí do učebních oborů, a také počet studentů v maturitních oborech se drží na stabilní úrovni. Důležité je, že do lavic už nyní v mnoha případech usedají ti, kteří si předtím školu a její zázemí nejen prohlédli, ale také vyzkoušeli při konkrétní akci TECHNOhrátek," uvádí Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.

Organizátoři TECHNOhrátek, do nichž se loni aktivně zapojilo 1 954 a v průběhu šesti let celkově 10 397 žáků 8. a 9. tříd, představili hostům Top 10 nejzajímavějších událostí, které loni přímí aktéři projektu při jednotlivých akcích zažili. Patřilo sem třeba přestěhování zvířat ze školního statku ve Vesci a vznik minizoo v Chrudimi, česko-polské TECHNOhrátky v Králíkách za účasti žáků z Miedzylesie a Domaszkówa, pořizování „selfíček" s obávaným škrtičem krajtou královskou v Litomyšli nebo unikátní počin ředitele chvaletického učiliště, který den před akcí za asistence manželky napekl pro školáky 638 ozobených perníčků ve tvaru traktoru.

„Jsem velice potěšen, že v tak úspěšném projektu jsou prezentovány také střední zemědělské školy. Mezi školáky se to už odráží ve zvyšujícím se zájmu o studium zemědělských oborů," říká Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov.

Radní Pardubického kraje odpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová připomněla, že díky evropským fondům jsou zateplovány a modernizovány budovy středních škol v regionu a obnovuje se zařízení učeben nábytkem i speciálním vybavením. „Vše přitom musí vyhovovat nárokům na vzdělání pro současnost. Aby toto skvělé zázemí bylo plně využito žáky především v technických oborech, je třeba děti do škol přilákat nejprve na prohlídku a později na studium. O úrovni vybavení se mohou přesvědčit právě účastníci TECHNOhrátek," dodává Hana Štěpánová.

TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky – úspěšné projekty Pardubického kraje
« z 14 »

Společné téma – videoreportáže

Dlouhodobé soutěže, které provázely loňský, 6. ročník TECHNOhrátek, se u žáků základních i středních odborných škol zaměřily na videotvorbu. Stávali se z nich režiséři, produkční, kameramani i herci. Úkolem žáků základních škol bylo zachytit dojmy, postřehy a zážitky v krátké videoreportáži Můj den na TECHNOhrátkách. Tu podle odborné poroty nejlépe ztvárnil Jonáš Říha, žák 9. třídy NOE – Křesťanské ZŠ a MŠ Pardubice.

Téma videosoutěže pro studenty středních odborných škol znělo Představ svou školu a výsledkem měl být vtipný a originální pohled do zákulisí učeben, dílen i vyučovacích hodin. V hlasování fanoušků na Facebooku projektu suverénně zvítězila v konkurenci dvanácti snímků z osmi škol reportáž dvojice Pavlína Holubová, Matyáš Bejsta ze SPŠ stavební Pardubice. V nápaditém a humorně laděném klipu se do netradičních rolí cool-herců převtělili také pedagogové školy. Pořadí podle bodování poroty bylo poněkud odlišné: 1. SŠ obchodu, řemesel a služeb Žamberk (Nela Dočkalová, Eliška Motlová, Patrik Kalous), 2. SPŠ stavební Pardubice (Pavlína Holubová, Matyáš Bejsta), 3. SOUO Králíky (Antonín Kaplan, Imrich Malík) a SOUZ Chvaletice (Ondřej Tomášek, Jaroslav Kutřín, Lukáš Minarčík).

ZDRAVOhrátky vyvolaly zájem žáků

ZDRAVOhrátky Pardubického kraje mají za sebou druhý ročník. A také repríza projektu na podporu profesí zaměřených na zdravotnictví či sociální činnost ukázala, že zájem žáků základních škol v celém regionu je vysoký. Vzhledem k omezené kapacitě čtyř středních zdravotnických škol v Pardubickém kraji (Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí) se i tak do něj v průběhu loňského podzimu zapojilo 298 vybraných školáků z 8. a 9. tříd.

Celorepublikově stále přetrvává plošný nedostatek zdravotnického personálu. Projekt ZDRAVOhrátky se snaží ukázat atraktivitu tohoto oboru a zároveň jde o skvělou prezentaci našich čtyř zdravotnických škol. Jde tedy o velmi užitečný projekt, který v dlouhodobém pohledu jistě také přispěje k naplnění a stabilizaci potřebného počtu zdravotních sester v našem kraji," je přesvědčen Ladislav Valtr, radní pro zdravotnictví.

Zdravotnické školy bojovaly o žáky atraktivním obsahem akcí. V Chrudimi vzniklo stanoviště Sestry a lékaři bez hranic simulující polní vojenskou nemocnici ve stylu americké M.A.S.H., kde působily učitelky i studentky s pomalovanými tvářemi a v maskáčích hovořící pouze anglicky. Ve Svitavách vsadili na znalost reálného prostředí – jedno pracoviště se nacházelo v areálu zdejší nemocnice, další dvě v sídle zdravotnické záchranné služby. V Ústí nad Orlicí v rámci akce poukazující na riziko nákazy virem HIV došlo i na nácvik správného nasazení kondomu. V Pardubicích aktéry prověřilo pracoviště zaměřené na lidské tělo a komunikaci výhradně v angličtině, kde museli prokázat znalost názvů jednotlivých orgánů.

 Ve znamení kreativity

Studenti středních zdravotnických škol se mohli zapojit do dlouhodobé kreativní soutěže. Jejich úkolem bylo vytvořit grafický vizuál formou kresby, koláže či letáku na téma Dávej pozor!, který originální formou upozorní na některý z aktuálních zdravotních či sociálních problémů současného světa. Ze školních kol nakonec vykrystalizovala osmička přihlášených prací, přičemž každou „zdravku" reprezentovaly dvě.

V hlasování fanoušků na Facebooku, které probíhalo po celý prosinec, si prvenství odnesla dvojice Lucie Jarešová, Vendula Nováčková z VOŠ a SŠ zdravotnické a sociální Ústí nad Orlicí pod názvem Všechno je v hlavě. Bodování odborné poroty však i tentokrát přineslo odlišné pořadí: 1. Tereza Dostálová (SZŠ Pardubice), 2. Barbora Bártková, Alexandra Skalská (SZŠ Svitavy), 3. Pavlína Pecinová, Michaela Kratochvílová (SŠZS Chrudim).

Zdroj a foto: Pardubický kraj