Tábor v Miřetíně stál u zrodu filmových hvězd…

Miřetín u Proseče – Pamětní deska věnovaná filmu Pějme píseň dohola, který se v místním dětském táboře natáčel v roce 1990, bude od tohoto týdne připomínat filmové začátky režiséra a producenta Ondřeje Trojana, režiséra Jana Hřebejka, scénáristy Petra Jarchovského, herečky Ani Geislerové nebo herců Jiřího Stracha a Václava Chalupy v kraji nedaleko Skutče.  Slavnostního odhalení desky se zúčastnil i krajský radní René Živný. Kraj totiž už několik let pomáhá spolku Duha a obci Proseč s rozvojem tohoto areálu pro děti a mládež.

„Je to to krásné místo, kde se dá zažít spousta dobrodružství, ale které se také v rozumné míře přizpůsobuje hygienickým potřebám. Putovaly sem krajské dotace na dvě etapy budování vodovodní přípojky pro táborovou základnu, aby zde byla k dispozici pitná voda.  Kraj se spolu s obcí podílel také na rekonstrukci mostu k táboru,“ vysvětlil René Živný.

Reklama
Reklama

Tábor Barrandov je legendární prázdninové letovisko, které začalo provozovat Filmové studio Barrandov (dnes Barrandov Studio a.s.) již v padesátých letech 20. stol. Trávily v něm prázdniny děti předních československých filmařů, např. režisérů Václava Vorlíčka, Juraje Jakubiska, Karla Smyczka Františka Vláčila, Juraje Herze, Evalda Schorma, Marie Poledňákové, Miloslava Šmídmajera či scénáristů Zdeňka Svěráka, Jaroslava Dietla, Vladimíra Körnera, nebo herečky Heleny Růžičkové.

Krátce po sametové revoluci se zde natáčela „stupidní filmová epopej na důsledné bázi socialistického realismu z prostředí pionýrského tábora“. Uprostřed porevolučního kvasu ale publikum zajímala jiná témata, a tak se film v době svého vzniku nedočkal větší popularity. Více pozornosti si získává až v posledních letech při svých reprízách na televizních stanicích.

Režie: Ondřej Trojan, scénář: Jan Hřebejk, Petr Jarchovský, kamera: Asen Šopov, Hudba: Jiří Křivka, střih: Jan Matlach, hrají: Václav Chalupa, Anna Geislerová, Jiří Strach, Ulrika Kotajná, Ladislav Brothánek a další.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram