Swingoví Piráti míří do Vegas! Na novém CD s nimi zpívá Freddie Mercury a na kytaru hraje Brian May z Queen!

Pardubice – Obrovský mezinárodní úspěch si na své konto nově připsal východočeský Pirate Swing Band. Raritní skladba, která je příznivci legendární skupiny Queen považována za mimořádný klenot, ožila v novém kabátě právě díky nim. Jako jediné na světě si je k tomu vybrala právě skupina Queen!

Toto „rodinné stříbro“ Mercuryho obdivovatelů, skladbu Man From Manhattan, natočili v roce 1976 členové skupiny Queen, zpěvák Freddie Mercury a kytarista Brian May, společně s Eddiem Howellem, který je zároveň autorem písně.

Reklama

Ihned po vydání však po anonymním udání musela být nahrávka stažena, kvůli chybějícímu pracovnímu povolení studiového baskytaristy. Desítky let tak byla v trezoru, byť se v otřesné kvalitě pokoutně šířila mezi fanoušky.

Znovuzrození skladby

O znovuzrození této ikonické skladby se postaral frontman Pirate Swing Bandu Jiří Ševčík. Kontaktoval jejího autora Eddieho Howella a po rok a půl dlouhé cestě se podařilo dát jí nový, velkolepý kabát.

Z původní nahrávky Piráti použili pouze zpěv a kytarové sólo Briana Maye. Skladba získala zcela jinou formu i obsah a k big bandu přibyl ještě symfonický orchestr.

Produkce a klávesových partů se ujal legendární Mike Moran, jenž spolupracoval s  hudebními velikány jako Freddie Mercury, David Bowie, Rod Stewart, Ozzy Osbourne, Paul McCartney, George Harrison, George Michael či Elton John.

„Jde o jednoho z nejlepších producentů na světě. Spolupracovat s ním byl ohromný zážitek na celý život. Už když jsem vstoupil do jeho studia a viděl všechny ty zlaté desky, polilo mě horko,“ přiznal frontman Pirátů Jiří Ševčík. „Přestože je světová extratřída, byl velmi milý a vstřícný,“ doplnil.

PZ Pirati LasVegas 2308201801
Eddie Howell a Mike Moran ve studiu Foto: Jiří Ševčík
« 1 z 4 »

Piano za milion dolarů

„Dokonce mi nabídl, že mne osobně vyzvedne na letišti. Jenže mé letadlo mělo dvě hodiny zpoždění, a tak musel na letišti čekat do půl druhé do rána. A to před námi bylo ještě asi 150 kilometrů cesty. Tu jsme celou hovořili o muzice. Ubytoval mne ve windsorském hradu ze 13. století v malé pitoreskní vesničce, kde se točil seriál Vraždy v Midsomeru,“ líčil frontman swingových Pirátů, jenž byl s výslednou nahrávkou maximálně spokojen.

„Mike a jeho tým odvedl neskutečnou práci. Šlo o ukázku geniality v praxi,“ neskrýval nadšení Jiří Ševčík, který aktivně přicházel s dalšími podněty. „Měl jsem radost, že všechny mé nápady Mike do nahrávky opravdu zapracoval. A hrát na křídlo, za nímž přede mnou seděl Mercury nebo Bowie, byl velmi zvláštní pocit,“ dodal frontman Pirátů, který je podepsán nejen pod radio verzí, ale i pod rozšířeným remixem skladby.

Mafiánské hrátky

„Napadlo mne, že si v remixu trochu víc pohrajeme s motivem mafie, jež byla pro Eddieho Howella inspirací ke vzniku této písně. Souhlasil, že by namluvil text v italštině, který jsem napsal jako jakýsi mluvený filmový úvod. Po příjezdu do studia už nám tento 76letý energický junák hlásil, že přízvuk poctivě trénoval s mladou servírkou v jedné italské restauraci v Londýně. Mezitím jsem ovšem zjistil, že Mike hovoří plynule italsky. Podotkl ale, že z místního hostince zná rodilého Itala, který v 70. letech žil v New Yorku a navrhl, že by text mohl namluvit právě on. Po mém odjezdu mi Mike napsal nadšený email, že Giovanni souhlasil a text natočil. A co víc – dokonce se v 70. letech osobně znal s newyorským Kmotrem Gambinim. Měl i mafiánskou přezdívku Johnny Two Times, protože všechno opakoval dvakrát, aby se ujistil, že ho všichni pochopili. A tohohle pravého mafiána teď máme na naší nahrávce,“ smál se Jiří Ševčík.

Tři světové premiéry

Exkluzivní nosič bude obsahovat též instrumentální mix písně, plakát se speciálním komiksem s příběhem songu, raritní fotografie a další překvapení. Celosvětově vyjde 5. září a celý jeho výtěžek bude věnován Freddieho nadaci proti AIDS, Mercury Phoenix Trust.

Oficiální premiéry nahrávky chystá skupina Queen v Montreux ve Švýcarsku, v britském Londýně a nově i v americkém Las Vegas. „Máme z toho trochu zamotanou hlavu,“ svěřil se frontman Pirátů, jemuž udělal radost i děkovný a pochvalný email od Briana Maye.

Česká premiéra unikátní skladby se (prý i za přítomnosti Eddieho Howella a vyslance Queen) uskuteční na galakoncertech swingových Pirátů – 12. prosince v královéhradeckém Aldisu a 17. prosince v pardubickém Domě hudby.

Zdroj a foto: ART STORM CZ

  •  
  •  
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram