Sutiny pardubického lihovaru ještě poslouží dobré věci – trénují zde záchranářští psi…

Pardubice – Bývalý pardubický lihovar se mění k nepoznání. Ze starých budov jsou jen sutiny. Na místě, kde v budoucnu vyroste nové multifunkční centrum nyní trénuje Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje. Tato brigáda vznikla v roce 2000 jako nezisková organizace a je pobočným spolkem Svazu záchranných brigád kynologů ČR, z.s.

Cílem je kvalitně připravit psovody a jejich psy pro záchranu lidského života.

Reklama

V kolektivu je kolem 30 psovodů, které spojují společné hodnoty, především láska ke psům a poslání pomoci lidem v nouzi. První výcvik specializovaný na sutinové vyhledávání osob proběhl v neděli 25. srpna. Trénink byl zaměřen na seznamování mladých psů s pohybem po stavebním materiálu, dílčí hledání proběhla v zatím stojicích budovách a dále byly prověřovány schopnosti psů prohledat několik úseků suti v rámci jednoho hledání. 

„Díky vlastníkovi objektu firmě REDSTONE REAL ESTATE a demoliční firmě RIDERA, kteří nám umožnili výcvik v prostorách bouraných objektů, můžeme připravovat psy na reálné podmínky při zásahu. Stávající ruiny jsou poměrně rozsáhlé a lze tak psy trénovat na hledání v terénu náročném na pohyb, v prašném prostředí na různých typech stavebního materiálu apod. Psi se musí soustředit nejen na hledání lidského pachu, ale také na překonávání překážek, což je náročné na jejich psychiku“, dodal vedoucí Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje Robert Novák.

Další výcvik proběhne v neděli 1. září a záchranáři zažijí něco neobvyklého. Podobné cvičení, které právě proběhne v neděli, je pro nácvik psů velmi důležité. Více dodává Robert Novák: „Připravujeme vyhledání zavalených osob pod vrstvou suti, což jsou situace, při kterých jsou psi zpravidla nenahraditelní pomocníci v reálných zásazích. Tato situace se trénuje poměrně složitě, protože nemáme k dispozici objekty, ve kterých by se dal zával osob bezpečně nasimulovat. V demolovaném areálu bývalého lihovaru tato možnost je, takže to bude pro náš výcvik velmi cenná zkušenost. Sami totiž nevíme, za jak dlouho a v jaké koncentraci může pach osoby sutí prostoupit a musíme se spoléhat na reakce psů. V druhé části výcviku se pak opět budeme věnovat motivačnímu tréninku mladších psů.“ 

Zdroj a foto: REDSTONE REAL ESTATE, a.s.

  •  
  •  
Reklama