Stodola v komplexu Apolenka je stále pod dohledem hasičů…

Spojil – Od pondělí 26. listopadu 4.49 hodin, kdy byl na krajské operační a informační středisko hasičů Pardubického kraje oznámen požár stodoly ve Spojile, se zde průběžně střídají profesionální a dobrovolné jednotky – stanice Pardubice a Chrudim, dobrovolné ze Spojila, Dašic, Sezemic, Chrudimi a Hostovic-Pardubic.

Plameny pohltily objekt o rozměrech přibližně 20 x 20 m. U stodoly se nacházely stáje, kde bylo ustájeno 43 koní. Koně hasiči vypustili do ohrady, Utekli dva koně. Zvířata byla ale brzy odchycena a neutrpěla žádná zranění.

Při příjezdu hasičů byl již celý objekt zasažen plameny. Následně došlo i ke zřícení střechy. Uvnitř bylo uskladněno seno. Narušena byla statika celého objektu. Po dohodě s majitelem nechávají hasiči objekt kontrolovaně dohořet.

Požár se mimo objekt nedostal. Hasiči ochlazovali stodolu, ale i okolní objekty. Ochlazování bylo prováděno i z výškové techniky. Následně byl vystěhován materiál a zařízení kanceláří i technologických místností. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 8.46 hodin.

HZS Apolenka II 2711201802
« 1 z 5 »

Zbytky slámy a sena v poničené stodole kontrolovaně dohořívaly i druhý den. Vyšetřovatel tak nemohl stále začít vyšetřování pro vysokou teplotu. To se ale změnilo v úterý po poledni, kdy teplota klesla natolik, že se na místě mohl již bez problémů pohybovat policejní pes vycvičený na vyhledávání hořlavých kapalin. Pes následně označil místo, kde mohla být použita hořlavá kapalina. Odebrány byly vzorky, které poputují na expertízu.

V úterý odpoledne hasiči vyváželi ohořelé zbytky slámy a sena spolu s kousky eternitu, tedy střešní krytiny. Jednalo se o nebezpečný odpad, který musí přijít do kontejnerů, které si zajistily majitelky komplexu. Vyvážení odpadu bylo hasiči zajištěno pomocí nakladače. Tato činnost byla ukončena v úterý 27. listopadu ve 22 hodin. V noci opět místo střežila dobrovolná jednotka hasičů, kterou ráno vystřídá další…

Škoda je stále předběžně vyčíslena na 2,5 milionu korun. Příčina vzniku požáru je stále vyšetřována.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje


K požáru na farmě Apolenka

Dobrou zprávou je, že všichni lidé i zvířata jsou v pořádku. Nemáme ale jen dobré zprávy. Přišli jsme o seník a zásoby sena pro zvířata na celou zimu, což je zvláště v letošním roce vzhledem k jeho nedostatku obrovský problém. Podle prvních odhadů hasičů budeme také pravděpodobně muset strhnout budovu, kde je zázemí pro sociální rehabilitaci, hiporehabilitaci a zaměstnance se zdravotním postižením, kteří se starají o zvířata v Apolence. Oheň bude ještě dohořívat pod kontrolou hasičů a tak teď ještě nemůžeme odhadnout všechny škody.

Velmi si ceníme toho, že nám nabízíte pomoc. Nejtíživější problém je pro nás momentálně nedostatek sena a tedy krmení pro zvířata. Zvláště proto, že ho je letos nedostatek a jeho ceny jsou vysoké. Proto nám pomůže jakýkoliv finanční příspěvek na sbírkový účet: 30015-1205131359/0800 (povoleno pod č. jed. KrÚ 81080/2013 OOPKŽÚ OVV) nebo na darovací smlouvu. Stejně jako případná materiální pomoc ve formě sena nebo informace o tom, kde je ho možné sehnat za přijatelnou cenu. Tyto informace sdělujte prosím na telefonní číslo: 775614618.

Všem velmi děkujeme za pomoc a podporu. Pokud bychom potřebovali něco dalšího, určitě to zde zveřejníme. Děkujeme i za případné sdílení tohoto příspěvku.

Jolana Štěpánková, ředitelka a všichni z Apolenky
jolana.stepankova@apolenka.org

Zdroj: www.apolenka.org

 

Sledujte nás a sdílejte:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram