Špinavá práce strážníků. Blechy, červi, vši, svrab…

Pardubice – Práce strážníky staví i do role terénních pracovníků sociálních služeb. Špínou to začíná, nemocemi a parazity to končí. Jako v případě muže, o kterého se strážníci museli postarat i přesto, že to pro ně znamenalo riziko nákazy.

Dnes vás necháme nahlédnout do práce našich strážníků. Bohužel, do té hodně nepříjemné části. Strážníci městských policií obecně se často ocitají i v roli terénních sociálních pracovníků. Typickým příkladem je kontakt s lidmi bez domova. Jsme často jediní kdo s nimi, mimo jejich vlastní komunitu, jsou v pravidelném kontaktu. Snažíme se pomáhat, ale někdy je to i za hranou rizika pro zdraví strážníků i jejich rodin. Jako nedávno v případě 48letého muže v Pardubicích, který nadýchal „jen" 1,45 promile. Nic zvláštního v této komunitě. Jenže. Kvůli vlastní vinou silně zanedbanému zdravotního stavu i přes opakovanou pomoc (nejen naši ale i dalších lidí) už tento člověk spíše budí dojem zombie. Tentokrát jsme jej našli louži moči a levného vína neschopného téměř ničeho.

Nemůžeme takového člověka překročit, ale zavolat v tuto chvíli záchrannou službu také není ta správná možnost. Vysvětlíme proč. Člověka takto zdevastovaného alkoholem nemocnice k léčení nepřijme. Nejdříve musí vystřízlivět a to znamená převoz na záchytnou stanici. Převoz takto znečištěného pacienta ale nemůže provést sanitka, která je primárně určena pro pacienty v akutním ohrožení života či zdraví. A není to jen moč a špína, z čeho tady byly velké obavy.

V tomto případě jde o muže tak zanedbaného, že z něho doslova odpadávají dva druhy vší, blechy a červi. Dále je nakažen silně infekčním parazitem známým pod jménem svrab. A to je pouze výčet rizik, o kterých víme.

Kontaminovat sanitní vůz tím vším jen kvůli převozu bezvládného opilce není řešení. Záchranáři by museli sanitku za statisíce ze služby stáhnout na dlouhé hodiny a vyčistit. Nastoupit tak muselo služební vozidlo městské policie, které převoz na záchytnou stanici „odneslo" a na dva dny zůstalo odstavené a především strážníci, kteří s nasazením vlastního zdraví tento převoz museli zařídit. I toto je naše běžná práce…

Závěrem musíme na tomto místě poděkovat kolegům ze záchranné služby, kteří nás v tom nenechali a pomohli nám s kompletní dekontaminací služebního vozidla tak, aby bylo možné jej znovu bezpečně využívat.

Zdroj a foto: Městská policie Pardubice