Špičková léčba pro pacienty s roztroušenou sklerózou – MS centrum obhájilo statut centra vysoce specializované péče…

Pardubice – MS centrum Pardubické nemocnice obhájilo statut centra vysoce specializované péče o nemocné s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica.

Roztroušená skleróza je chronické nevyléčitelné onemocnění, jehož průběh se dá díky novým možnostem biologické léčby zpomalit. Ohrožuje nejvíce mladou generaci a představuje tak nejzávažnější neurologický problém z pohledu invalidity mladých lidí. Léčbu pacientů s tímto onemocněním zajišťují centra vysoce specializované péče, mezi něž patří i MS centrum v Pardubické nemocnici, které nyní obhájilo statut centra vysoce specializované péče.

„Naše MS centrum vzniklo v roce 2004 jako desáté MS centrum v ČR a vůbec jako první specializované centrum tohoto druhu mimo fakultní nemocnice," říká neuroložka Alena Martinková, která je vedoucí lékařkou MS centra. Právě toto pracoviště Neurologické kliniky Pardubické nemocnice se stará o léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou. „Po otevření MS centra jsme do péče převzali 37 pacientů, do té doby sledovaných zejména v Praze, kam museli za biologickou léčbou dojíždět. Pardubické MS centrum se od té doby rozrostlo na 800 pacientů užívajících biologickou léčbu a evidováno máme zhruba 1250 nemocných."

Počty pacientů s roztroušenou sklerózou neustále rostou a určitě se budou nadále zvyšovat podobně jako u dalších autoimunitních chorob," vysvětluje Alena Martinková. „I když se výrazně zlepšila dostupnost biologické léčby a v současnosti máme k dispozici dvanáct preparátů, stále se toto onemocnění nedá vyléčit. Hlavním cílem tak je dosažení konceptu NEDA. To znamená, aby pacient byl klinicky stabilní, neměl zhoršený neurologický a radiologický nález a nezhoršoval se stupeň jeho invalidity," dodává.

Ministerstvo udělilo statut špičkovým pracovištím

K dosažení zmíněného cíle je však nutná komplexní zdravotní péče. Z tohoto důvodu Ministerstvo zdravotnictví ČR zřizuje centra vysoce specializované péče o nemocné s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica. V současnosti udělilo tento statut patnácti špičkovým pracovištím s platností do konce roku 2025. Získalo ho i MS centrum Pardubické nemocnice.

Budova neurologie Pardubické nemocnice, kde se nachází MS centrum.

Soustředění pacientů do vysoce specializovaných center vede k zajištění nejlepší možné kvality a efektivity zdravotní péče. O pacienty se starají multioborové týmy. „Důležitá je komplexní péče a přístup. Péče v našem centru nezahrnuje pouze zajištění vhodného léčivého přípravku, kterému předchází kvalitní diagnostika v úvodu, ale i zajištění rehabilitační a psychoterapeutické péče. Nezbytná je i sociální podpora k zajištění nejlepší možné kvality života," dodává Alena Martinková.

„Včasná diagnostika onemocnění se zahájením biologické léčby vede k oddálení invalidity a dobré prognóze pro další život pacienta, včetně setrvání v pracovním procesu," upozorňuje doktorka Martinková a dodává že za zlomový považuje rok 2011, kdy byla schválena biologická léčba již po první atace onemocnění.

V ohrožení mladí a ženy

Příčina vzniku roztroušené sklerózy je stále neznámá. „Postihuje jedince s genetickou predispozicí a působením vnějších faktorů," říká neuroložka Martinková. „Mezi rizikové faktory patří především kouření, nedostatek vitamínu D, obezita, nesprávné stravovací návyky nebo virové infekce. Významnou roli hraje i stres."

Onemocnění postihuje mladé jedince nejčastěji mezi dvacátým až třicátým rokem, třikrát častěji ženy než muže. V České republice se v současnosti s roztroušenou sklerózou a s neuromyelitis optica léčí zhruba 18 tisíc lidí.„Patříme mezi země s vysokým výskytem roztroušené sklerózy. V Evropě nejvyššího výskytu dosahují státy jako Dánsko nebo Švédsko," uzavírá vedoucí lékařka MS centra Pardubické nemocnice.

Šest center vysoce specializované zdravotní péče v NPK

Ministerstvo zdravotnictví ČR uděluje statut center vysoce specializované zdravotní péče. Kritéria jsou přísná a podmínky splňují špičková pracoviště. V zařízeních Nemocnice Pardubického kraje je dnes šest takových center – komplexní onkologické centrum ve spolupráci s Onkologickým centrem Multiscan, iktové centrum, MS centrum, onkogynekologycké centrum, perinatologické centrum a komplexní kardiovaskulární centrum – ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové a KC Agel. Najdeme je v Pardubické a Litomyšlské nemocnici.

Zdroj: Nemocnice Pardubického kraje