Větrná bouře Mortimer láme stromy a trhá střechy…

KRAJ – Hasiči v Pardubickém kraji evidují v pondělí 30. září od 6 hodiny ranní do 18 hodiny večerní 120 výjezdů v souvislosti se silným větrem. AKTUALIZOVÁNO V 18 hodin…

Varování hydrometeorologů kvůli silnému větru je v platnosti již od 2 hodiny ranní. Vítr nad naším územím zesiloval a v nárazech má rychlost i kolem 25 m/s (90 km/h), na horách kolem 30 m/s (110 km/h).

Reklama

Hasiči zasahovali zejména u popadaných stromů a polámaných větvích na komunikacích, ale i u spadlých stromů na kolejích ve Starých Jesenčanech a na trati v Rosicích. V těchto případech na místě zasahovala jednotka hasičů SŽDC Nymburk.

Stromy při pádech ničily i dráty elektrického vedení. Motorové pily hasičů se nezastavily a byly v provozu mimo jiné i v lokalitách Kladruby nad Labem (5x), Lázně Bohdaneč (3x), Semtín, Chrudim (2x), Nemošice, Zámrsk – Janovičky, Horka, Řetová, Pardubice (2x), Korouhev, Velká Skrovnice, Jezbořice. Bystřec, Ústí nad Orlicí, Kolesa, Polička, Střemošice, Býšť, Rudoltice, Třebovice, Banín – Rohozná, Dolní Roveň – Litětiny, Dlouhá Třebová, Kameničky, Koclířov, Olešnice, Holice – Koudelka, Damníkov, Vlčí Habřina a další.

Střecha Polička
« 1 z 9 »

V Pardubicích, v ulici Za Kopečkem, na podmáčeném svahu hrozily pádem stromy na dům. Několik polámaných větví hasiči odstranili se střechy a dále spěchali na odstranění spadlého stromu na dráty elektrického vedení do Chrudimské ulice v Pardubicích.

Silný vítr utrhl plech na střeše v 10. patře bytového domu v pardubických Polabinách. Hrozilo, že se utrhne a spadne na kolemjdoucí osoby.  

Reklama

Vítr strhl také velkou část plechové střechy na sportovní hale v Poličce. Hasiči zajišťovali střechu proti pádu. Utržený plech byl také na střeše objektu v Chrudimi. U obchodního centra v Moravské Třebové také odklízeli hasiči utržené plechy ze střechy.  V Holicích v Holubově ulici hasiči odstraňovali utržené plechy ze střechy hospody.

Hasiči z Hlinska zasahovali u nehody kamionu, kdy na kabinu spadl strom. Uvnitř zůstal zaklíněn řidič, kterého hasiči vyprostili pomocí hydraulického zařízení.

Například vítr v Pardubicích dosahoval ve 14 hodin rychlosti 88 km/h.

Připojujeme ještě rady, co dělat v případě silného větru, jak ochránit sebe a majetek.

Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.

·        Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.

·        Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).

·        Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.

·        Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí

         také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).

·        Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.

·        Nechoďte do lesa.

·        Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.

·        Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.

·        Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte neboupevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru

         ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).

·        Pokud je váš život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Po vichřici: pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

  •  
  •  
Reklama