Setkání s klavírním mágem Fabio Martino…

Pardubice – Hvězda světových koncertních pódií, mladý charismatický brazilský klavírista Fabio Martino bude hostem listopadových abonentních koncertů Komorní filharmonie Pardubice. Posluchače okouzlí Mozartovým koncertem. Na programu je také předehra k opeře Chovanština M. P. Musorgského a Legendy A. Dvořáka – po dlouhé době v kompletním provedení. Diriguje Petr Altrichter.

Úvodní skladba abonentních koncertů – Svítání na řece Moskvě (předehra k opeře Chovanština) – vnese do programu působivé zabarvení hudby z východu. Vyznívá lyricky a posluchačům nabídne obraz počátku dne. Její autor Modest Petrovič Musorgskij vedl bouřlivý osobní život, a tak za úpravu díla (a dokončení dalších Musorgského skladeb) vděčíme jeho kolegům.

Reklama

Mozartův koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll je považován za jedno z jeho nejvýznamnějších děl. „Vybočuje z řady mozartovsky rozjásaných a bezstarostně znějících kompozic a překvapuje hloubavější hudební výpovědí,“ říká dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. Ve Formanově díle Amadeus tato hudba doprovází závěrečné titulky. Fabio Martino, který se jako sólista v Mozartově koncertu představí, začal hrát na klavír už v 5 letech. Svůj první klavír si pak koupil ještě za studií za výhru v nejvýznamnější mezinárodní soutěži v Latinské Americe. Od té doby zvítězil ve více než dvaceti dalších prestižních soutěžích, vystupuje s významnými orchestry a koncertuje na předních pódiích celého světa.

Druhá polovina abonentních koncertů bude patřit Legendám Antonína Dvořáka, jedné z mála českých klasických skladeb stvořených pro komorní orchestr. „V celém cyklu je nám duch Dvořáka nablízku, jakoby s každým z nás soukromě rozmlouval. V závěru nás obdaří svým příznačným přátelským úsměvem na rozloučenou,“ popisuje Bohuslav Vítek.

Abonentní koncerty povede Petr Altrichter – přední český umělec, bývalý šéfdirigent nejen Komorní filharmonie Pardubice, ale i například Královské liverpoolské filharmonie.

Středa bude v Malém sále Domu hudby od 18.30 hodin věnována Introdukci neboli tradiční besedě s protagonisty koncertů.

Vstupenky na abonentní koncerty jsou v prodeji online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou.


Kdy & kde: pondělí 5. 11. 2018 / úterý 6. 11. 2018 / středa 7. 11. 2018 vždy v 19.30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích

Program: Modest Petrovič Musorgskij (1839–1881): Svítání na řece Moskvě. Předehra k opeře Chovanština

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll

Antonín Dvořák (1841–1904): Legendy

Účinkující: Fabio Martino – klavír Komorní filharmonie Pardubice Dirigent Petr Altrichter

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram