Sbírku muzea obohatí trofejní zlatá přilba z roku 1932…

Sportovní artefakty spojené se životem kraje tvoří zajímavou část sbírek Východočeského muzea. Patří mezi ně například i dva plochodrážní stroje, které bojovaly o Zlatou přilbu města Pardubice. Nyní muzeum získá i samotnou trofej z počátků slavného závodu.

Sport je v krajském městě ikonickou záležitostí a Zlatá přilba patří mezi jeho nejvýraznější symboly. Východočeskému muzeu se naskytla možnost získat trofej ze čtvrtého ročníku Zlaté přilby, který se jel v roce 1932 ještě na místě dostihového závodiště na trávě. Rada Pardubického kraje tento týden schválila zvýšení příspěvku na provoz Východočeskému muzeu tak, aby tuto trofej mohlo za 250 tisíc korun zakoupit. Už před letošním ročníkem tedy bude v rytířských sálech představena nejen připravená přilba pro rok 2017, ale i ta historická, která už ve sbírkách zůstane," řekl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Výjimečná trofej

Příležitost zakoupit do svých sbírek tak významnou trofej se objeví zcela výjimečně, třeba jednou za třicet let. Tato zlatá přilba je výrobkem z dílny pardubického klenotníka Čeňka Lejhance, který vyráběl většinu těchto trofejí až do roku 1949. Má stříbrný základ a pozlacený povrch, okraj zdobený atickými motivy, v číslici jsou vsazeny brilianty," upozorňuje na jedinečnost artefaktu ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Zlatá přilba se po zakoupení stane součástí sbírky sportu, ta jako samostatný celek vznikla na přelomu 70. a 80. let 20. století. Obsahuje sportovní náčiní, dresy a sportovní oděvy, různé ceny a trofeje, prapory ale i bohatou písemnou a obrazovou dokumentaci sportovních odvětví v ní zastoupených. Podstatnou část sbírky tvoří předměty dokumentující sporty, díky kterým Pardubice vstoupily do povědomí domácí i světové sportovní veřejnosti: Velká pardubická steeplechase, plochá dráha (Zlatá přilba), letectví, lední hokej nebo tenis.

Zdroj a foto: Pardubický kraj