Prologem 40. ročníku Pardubického hudebního jara jsou dvě opery…

Pardubice – Ještě před oficiálním zahajovacím koncertem 40. ročníku Pardubického hudebního jara v Tipsport Areně, který je naplánován na 14. března, začne jarní hudební svátek ve formě operního prologu v Pardubicích a v Chrudimi.

„Vzhledem k tomu, že ve východních Čechách není stálá operní scéna, chceme nabídnout divákům a posluchačům dvě výborná představení z operních domů v Plzni a Liberci. A vidět třeba sopranistku Evu Urbanovou naživo v roli Libuše tady opravdu často nemáme,“ říká Roman Línek, předseda správní rady festivalu.

Reklama
Reklama

Letošním rokem se nesou smetanovská výročí a dílo Bedřicha Smetany mohou zhlédnout diváci již v neděli  4. března 2018 od 19:00 hodin ve Východočeském divadle v Pardubicích. Na programu je operní představení Libuše v hlavní roli se sopranistkou Evou Urbanovou. Toto představení do Pardubic přiváží Operní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni. Operu řídí dirigent Oliver Dohnányi v režii Martina Otavy a Tomáše Pilaře.

Druhé operní představení se uskuteční v úterý 13. března od 19:00 hodin v chrudimském Divadle Karla Pippicha. Diváci se mohou těšit na jednu z nejslavnějších italských oper z pera slavného italského skladatele G. Verdiho – Rigoletto. Operní představení v podání Operního souboru divadla F. X. Šaldy Liberec proběhne pod dirigentskou taktovkou Martina Doubravského v režii Oldřicha Kříže.

Pardubické hudební jaro zahájí ve středu 14. března Česká filharmonie Smetanovým cyklem Má vlast. Má vlast je národním symbolem, jaký nám závidí celý svět. Těžko si lze představit jiný, lepší, vhodnější způsob, jak hudebně oslavit století naší státnosti. Po dlouhých osmatřiceti letech přivítáme v Pardubicích Českou filharmonii, hudební těleso, které bylo s cyklem symfonických básní Má vlast bytostně spjato od počátku své existence. Za dirigentským pultem uvidíme předního českého dirigenta Petra Altrichtera, který v letech 1982 – 1989 umělecky působil v Pardubicích, kde vedl Komorní filharmonii Pardubice.

Další koncerty, operní či baletní představení se uskuteční nejen v Pardubicích, ale také v dalších koncertních sálech a památkových objektech regionu. Představí se celá řada domácích i zahraničních špičkových umělců a souborů. Za všechny jmenujme například: Soubor Les Folies Francoises (Francie), Kateřinu Englichovou a Viléma Veverku, 4TET, Mischu Maiskeho, domácí Komorní orchestr Barocco sempre giovane, Vlachovo Kvarteto, Operní soubor Slezského divadla Opava nebo operního pěvce Štefana Margitu. Z naší pestré nabídky si vybere opravdu každý.

Více informací naleznete na www.pardubickehudebnijaro.cz

Zdroj a foto: Pardubický kraj

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram