Přes 3000 domácností třídí bioodpad…

Pardubice – Během 11 let, které uplynuly od zahájení projektu samostatného sběru biologicky rozložitelného odpadu, „obsadily" hnědé kontejnery na bioodpad, celé Pardubice. V současné době tuto hrazenou službu využívá už 3021 pardubických domácností. Město ve středu ocenilo třítisícího účastníka projektu.

Přihlášku s pořadovým číslem 3000 vyplnila Martina Nováková z Bílého Předměstí.  Od zástupců města a Služeb města Pardubic, které sběr organizují, převzala nejen hnědý kontejner na bioodpad, ale také mobilní telefon a poukaz na odběr 3 000 kilogramů kvalitního kompostu.

„Třídíme plast, sklo a papír, tak jsme si řekli, že pomůžeme životnímu prostředí ještě nějak a rozhodli jsme se i pro třídění bioodpadu. Když jsem nás přihlašovala, vůbec jsem netušila, že nějaká takováto soutěž probíhá. Skutečnost, že jsem vyhrála, mě opravdu překvapila. Uvidíme, jak s výhrou naložíme. Část kompostu si necháme na zahrádku, něco přenecháme rodičům, určitě jej však využijeme," řekla Martina Nováková.

Se separací bioodpadu začaly Pardubice v roce 2007. Postupně svoz zelené hmoty rozšířily na území celého města i přilehlé obce. Zájem o tuto službu stále roste, jen v prvních měsících letošního roku si ji objednalo na 75 domácností. „Bioodpad je cennou surovinou a jsem rád, že se jeho sběr v Pardubicích setkal se značným ohlasem.  Přesto se snažíme motivovat k samostatnému ukládání odpadů ze zahrádek další obyvatele města.  Cením si každého, kdo se do projektu sběru bioodpadu zapojí a zelený odpad, který by jinak skončil v popelnicích a následně na skládkách, odešle touto cestou do kompostárny. Chceme motivovat další obyvatele Pardubic, proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 3 000," řekl náměstek primátora Jiří Rozinek, do jehož gesce spadá i péče o životní prostředí.

Kontejnery na bioodpad mají účastníci projektu zapůjčeny od města Pardubice. Servis svozu a výsypu zajišťuje svozová firma Služby města Pardubic, která se také stará o jejich vyprazdňování a následně o likvidaci zeleného odpadu v kompostárně v Dražkovicích. Službu si účastníci hradí částečně sami, za rok zaplatí 300 korun za servis výsypu nádoby. Jako poděkování za účast v projektu svozu bio nádob mají účastníci projektu ročně nárok na 50 kilogramů kvalitního kompostu zdarma. Na jejich zahrady se tak jen v loňském roce vrátilo 28 tun kvalitního kompostu.

Do projektu se ale nezapojují pouze obyvatelé rodinných domů. „Mezi účastníky patří i pardubické základní a mateřské školy se zahradou, které mají od služeb speciální nádoby. Celkem bylo těmto zařízením zapůjčeno 46 kontejnerů o objemu 1 100 litrů a 15 compostainerů o objemu 140 litrů, do kterých pak uživatelé odkládají posekanou trávu, listí, štěpky větví, ovoce nebo zeleninu. Za nedodržení čistoty odkládaného bioodpadu ale hrozí až vyřazení z projektu," uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice Miroslav Míča.

V loňském roce vyseparovaly pardubické domácnosti 1584 tun zelené hmoty, což je více než devítinásobek toho, co „odesílaly" do kompostárny v prvních letech. Vzniklo z ní zhruba 600 tun kvalitního kompostu. Celkem bylo v kompostárně v Dražkovicích v roce 2017 zpracováno 10.554 tun bioodpadů a vyexpedováno z ní téměř 4 000 tun kvalitního kompostu.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic