Přednášky o architektonické moderně pokračují…

Pardubice – Dubnové středy roku 2019 věnuje Východočeské muzeum v Pardubicích regionální moderní architektuře. Cílem pozornosti bude stejně jako v loni avantgarda první poloviny 20. století, tentokrát však s větším důrazem na celostátní a regionální souvislosti. Cyklus Architektonická moderna ve východních Čechách začíná ve středu 27. března v 18 hodin v přednáškovém sále na Zámku Pardubice.

„Pardubice zůstanou ústředním tématem přednášek. Více však návštěvníky seznámíme s proměnami a kulturními vlivy na architekturu v celostátním měřítku,“ potvrdil historik a vedoucí oddělení služeb Východočeského muzea v Pardubicích Matěj Bekera. Větší prostor se tak bude dávat kontextu jednotlivých uměleckých stylů, osobností a kulturní situaci v Rakousku–Uhersku a později Československé republice.

Reklama

„Například Ladislav Zikmund-Lender bude přednášet o regionální tvorbě architekta Jindřicha Freiwalda či o „Machoňových mužích“ – zakládajících architektech pardubického Stavoprojektu. Funkcionalismus a stavební prvky na příkladech pardubické celostátní výstavy tělovýchovy a sportu z roku 1931 rozebere historik Jakub Potůček,“ představil přednášející Matěj Bekera. Sám se zhostí přednášky, ve které se zaměří na východočeské projevy specificky českého architektonického stylu – kubismu. Stavby v tomto slohu navrhovali místní projektanti i celostátně známí architekti v Pardubicích, Bohdanči i nedalekém Hradci Králové.

Výstava tělesné výchovy a sportu 1931
« 1 z 5 »

Architekt Jindřich Freiwald (1890–1945), jehož tvorba bude hlavním tématem první přednášky, zanechal v obou východočeských metropolích a v řadě menších měst v kraji velký počet staveb, které překlenují celý jeho tvůrčí život od roku 1914 do začátku druhé světové války, na jejímž konci tragicky zemřel. „V Hradci Králové i Pardubicích to byly hlavně velkoměstské činžovní a družstevní domy, které navrhl v obou městech ale také vily nebo v Hradci část továrního areálu. Jaká byla Freiwaldova tvorba v regionu, jak se proměňovala a je možné ji hodnotit jako projev osobité tvorby nebo spíš módní vlnu?,“ bude se v přednášce ptát historik umění Ladislav Zikmund-Lender.

Přednášky Architektonická moderna ve východních Čechách:

27. 3. 2019          Ladislav Zikmund-Lender – Vkusné fasády: Jindřich Freiwald v Pardubicích

Reklama

3. 4. 2019            Matěj Bekera – Východočeský kubismus: umělecký unikát

10. 4. 2019          Jakub Potůček – Anatomie funkcionalismu I.: cesta světla

17. 4. 2019          Ladislav Zikmund-Lender – Všichni Machoňovi muži: zakládající architekti pardubického Stavoprojektu

24. 4. 2019          Jakub Potůček – Anatomie funkcionalismu II.: architektonické prvky

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

  •  
  •  
Reklama