Práce na přivaděčích k D35 pokračují. Kraj tlačí na dokončení nejpozději se samotnou dálnicí…

Kraj – Jednou z priorit současné krajské samosprávy v oblasti silničního hospodářství je výstavba přivaděčů k dálnici D35, jejichž je kraj vlastníkem. Na konci minulého roku vznikl Řídící výbor, který tvoří hejtman Martin Netolický a jeho dva náměstci Roman Línek a Michal Kortyš spolu se zástupci Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk). V minulých dnes se tento řídící orgán sešel na svém prvním letošním jednání, jehož cílem bylo informování o současném postupu příprav v jednotlivých stavbách. Celkem má být vystavěno osm přivaděčů – úseků silnic, přípravu šesti z nich svěřil Pardubický kraj do rukou SÚS Pk.

„Chceme, aby přivaděče byly hotové nejpozději ve stejném období jako dálnice D35 ve všech úsecích na území našeho kraje. Podle memoranda mezi vládou a Pardubickým krajem se tyto investice budou financovat z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury a celková alokace činí 2,7 miliardy korun. Ty budou uvolňovány postupně. V letošním roce máme na projektovou přípravu a výstavbu 73 milionů korun, “ uvedl hejtman Martin Netolický.

První úseky mohou být zahájené již v letošním roce

„Ačkoliv samotná stavba dálnice D35 ještě nezačala, chceme již v průběhu letošního roku zahájit stavbu tří úseků. Prvním je úsek Rokytno – Býšť za maximální částku 200 milionů korun, napojení silnice II/322 na D35 – mimoúrovňovou křižovatku Dašice za 300 milionů a úsek Litomyšl – Česká Třebová za 190 milionů,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek s tím, že již v loňském roce byla zahájena předprojekční příprava modernizace úseků silnice II/312 Choceň – České Libchavy, II/312 České Libchavy – Žamberk a II/360 Ústí nad Orlicí – Litomyšl.

Problémem jsou výkupy pozemků

Dlouhodobým problémem, který trápí nejen Pardubický kraj, je výkup potřebných pozemků. „Bohužel se u řady projektů musíme vyrovnat s komplikacemi při majetkoprávním vypořádání. Snažíme se dělat vše, co je v našich silách, abychom výkup maximálně urychlili a nedocházelo ke zdržením v momentě, kdy bychom již mohli zahájit stavbu. Z tohoto důvodu požaduji, aby byla navýšena kapacita majetkového odboru o zaměstnance, kteří se budou zabývat pouze majetkoprávními záležitostmi a přípravou projektů pro čerpání financí Evropské unie,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš.

Zdroj a foto: Pardubický kraj