Pes Indy je pravidelným návštěvníkem léčebny dlouhodobě nemocných…

Chrudim – Do Chrudimské nemocnice dochází již druhým rokem canisterapeut pan Pavel Spálený se svým pejskem Indym. Každá jejich návštěva přináší pacientům nevšední zážitek.

Pavel Spálený dochází s Indym do nemocnice za pacienty léčebny dlouhodobě nemocných každé dva týdny. Osmiletý bernský salašnický pes jich během dvouhodinové procházky průměrně navštíví pětadvacet.

Během návštěvy canisterapeuta se speciálně cvičeným psem si pacienti pejska hladí, podávají mu piškoty nebo si na něj mohou položit nohy tak, aby jim je pejsek zahříval a částečně si je masírovali. Během rozhovorů s canisterapeutem pacienty nejčastěji zajímá, jaký pamlsek má Indy nejraději a jak poslouchá svého páníčka. Nezřídka se s Indym fotí a snímky pak ukazují svým příbuzným během návštěv. „Canisterapie je u pacientů velmi oblíbená. Přítomnost canisterapeutického pejska působí blahodárně na zlepšení duševní kondice pacientů. Vzpomínají na své domácí mazlíčky, na své dětství a na jejich tvářích se objevují úsměvy,“ uvedla Šárka Portyšová, vrchní sestra léčebny dlouhodobě nemocných v Chrudimské nemocnici a zároveň koordinátorka dobrovolníků NPK.

Ne každý pes může do nemocnice

Aby se mohl pes účastnit canisterapie a docházet k pacientům, podstupuje se svým psovodem každý rok přezkoušení canisterapeutického týmu, po kterém získá certifikát, jenž potvrzuje jeho vhodnost k provádění této činnosti.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.

Sledujte nás a sdílejte:
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram