Pátá platinová uncová mince patří zámku v Litomyšli…

Litomyšl – Česká mincovna rozšiřuje svou řadu platinových pamětních mincí o zámek a zámecký areál Litomyšl. Jedná se tak již o pátou z plánovaných dvanácti emisí v rámci řady České památky UNESCO. Mince bude pokřtěna při příležitosti oslav 450. výročí založení zámku v Litomyšli za účasti autorky Lenky Nebeské dne 29. září.

Po letošním představení mince s motivem kroměřížské zahrady a zámku se tak historicky první sběratelská série vyrobená z platiny dočkala další emise. „Kombinací vzácného materiálu a kulturního dědictví, jehož sláva překračuje hranice naší země, vzniká opravdu jedinečná sbírka. Koncem roku se sběratelé mohou těšit ještě na minci věnovanou Kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře," dodává Jaroslav Černý z České mincovny.

Mince, stejně jako všechny předchozí ze série České památky UNESCO, pochází z dílny talentované medailérky Lenky Nebeské, Dis. Reverzu mince vévodí pohled na zámek s detailem psaníčkové výzdoby v pozadí a v pravé spodní části nalezneme ukázku s figurálními sgrafitovými motivy. V horní části kompozice se rozkládá opis ZÁMECKÝ AREÁL LITOMYŠL. Emitentem a poskytovatelem zahraniční licence pro vydávání pamětních mincí České mincovně je ostrov Niue. Na averzní straně mince jsou proto vykresleny také nezbytné náležitosti, jako je jméno a profil královny Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnota 50 DOLLARS (NZD). Vše je součástí koláže spolu s architektonickými prvky různých českých staveb zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO.

PZ Litomysl platinova mince 2108201803
Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí již 25 let
« z 3 »

Platinová mince o váze 31,1 g a průměru 37 mm je k dispozici za cenu 47 950 Kč, a to v provedení proof. Emisní náklad je limitován 100 kusy a mince je dodávána v černé kožené etuji s certifikátem pravosti. V nabídce České mincovny je také sběratelská etuje, do které si sběratelé mohou uložit celou kolekci dvanácti platinových mincí.

Přesně před 450 lety, roku 1568, začal Vratislav Nádherný z Pernštejna budovat nové rodové sídlo, zámek a zámecký areál v Litomyšli. Již 13 let poté byla dokončena stavba, která byla úpravou italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí a jejíž fasády a štíty zdobila unikátní sgrafitová výzdoba s psaníčky a figurálními motivy. V průběhu následujících století došlo k několika přeměnám barokními a klasicistními prvky, zámek si ale přesto zachoval svou výjimečnost. Součástí zámeckého areálu jsou dochované hospodářské budovy, nádherný zámecký park a v neposlední řadě unikátní historické zámecké divadlo z roku 1797. Divadlo dosud disponuje funkční mašinérií s kulisami a zároveň patří mezi poslední tohoto druhu v Evropě. Roku 1999 se areál dostal na Seznam světového dědictví UNESCO.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.


Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí již 25 let. Navázala tak na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku. Razí vlastní emise pamětních medailí, replik historických mincí, žetonů a zabývá se také spořením do zlata. Česká mincovna bude vyrábět vysokohmotnostní zlatou minci, která se stane největší svého druhu v Evropě a jednou ze tří na celém světě! Jedná se o zlatou 100 000 000 Kč minci, která bude vydána ke 100 letům česko-slovenské koruny.

Zdroj a foto: Omnimedia s.r.o.