Pardubické Krematorium zve veřejnost na ojedinělou prohlídku…

Pardubice – Národní kulturní památku, jehož titulem se pyšní pardubické krematorium, mohou zájemci navštívit právě v době „dušičkových“ svátků.

Prohlídky proběhnou v sobotu 2. 11. 2019 v době od 14:00 do 18:00hod a zájemci mohou navštívit veškeré prostory této unikátní památky.

Reklama

Velkým lákadlem jsou každoročně prohlídky současných kremačních technologií, které návštěvníkům zpřístupňujeme právě v době „dušičkových“ svátků. Vstupné se neplatí a objednávat dopředu se nelze.

Služby města Pardubic, které provozují centrální pardubický hřbitov a další hřbitovy se na Památku zesnulých pečlivě připravují. Probíhá intenzivní úklid všech prostranství a počítá se s prodloužením otevírací doby centrálního hřbitova.

Po dobu dušičkových dnů 1. 11. – 2. 11. 2019 bude centrální hřbitov otevřen od 7:00 do 20:00 hodin.


Pardubické krematorium bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém parkovitém prostranství. Podporovateli kremace byl projekt hned od počátku považován za manifest a byl velice obhajován, ale později byla stavba – především funkcionalistickými – kunsthistoriky zatracována. Určité rehabilitace se jí dostalo až pohledem postmoderního umění. Kolem krematoria se rozkládá pardubický Centrální hřbtov.

Reklama

V roce 1968 natáčel Juraj Herz film Spalovač mrtvol, kde exteriéry a částečně interiéry tohoto krematoria hrály důležitou roli.

Zdroj: SLUŽBY MĚSTA PARDUBIC a.s. a www.wikipedia.org

  •  
  •  
Reklama