Pardubická muzejní noc rozsvítí muzea, galerie i nádraží…

Pardubice – Noc plná netradičních zážitků v muzeích, galeriích, nádražích a dalších objektech, to je Pardubická muzejní noc, která se letos koná v pátek 8. června od 17 do 23 hodin. Vstup zdarma a bohatý program připravily Východočeské muzeum v Pardubicích, Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie města Pardubic, Výstavní prostor Mázhaus, Krematorium Pardubice, Muzeum Rosice nad Labem, Zelená brána a festival Trať. Záštitu nad ní převzal primátor města Pardubic Martin Charvát.

„Muzejní noc je skvělá příležitost, jak návštěvu muzea zatraktivnit a tím nalákat nové návštěvníky. Atmosféra tajemného večera dá ještě více, než ve dne, vyniknout historickým budovám, výstavním sálům a expozicím v nich. Muzejní noc je v podstatě marketingový tah, který zcela jistě funguje,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Reklama

Východočeské muzeum akci zahájí přednáškou ředitele Tomáše Libánka na téma chystané rekonstrukce zámku. Sály a expozice, které se příští rok promění, rozezní hudební vystoupení konzervatoře a ZUŠ Pardubice-Polabiny. Následovat budou prohlídky vybraných muzejních depozitářů – volně přístupný bude depozitář ptáků ve věži, na objednávku pak depozitář sportu a techniky (rezervace na e-mailu stecherova@vcm.cz). Výstavu orchidejí doplní origami dílna pro děti. Nádvoří opanuje žonglérská a ohňová show Circus levitare. Večer uzavře v parkánu cestovatelské promítání o Barmě.

Východočeská galerie připravila už na 16 hodin komentovanou prohlídku výstavy Daniela Balabána Tanec života. Na zámku pak od 19 hodin pořádá workshop Součástí komiksu, inspirovaný stejnou výstavou.

Galerie města Pardubic na Příhrádku zve na otevřenou výtvarnou dílnu zaměřenou na portrét a záznam lidského těla či jeho fragmentů, na kterou od 20:00 naváže vernisáž dočasné instalace nazvané “I dropped my phone yesterday” studentů výtvarných umění a experimentálních médií na Prague College. V ulicích města se budete moci v průběhu odpoledne setkávat se studenty mezinárodního programu režie objektového divadla na DAMU. Jejich “Sleepwalkers” zvoucí do alternativních realit jistě neminete. Program muzejní noci v Gampě uzavře noční audiovizuální performance mezinárodní umělecké platformy Blavatsky Society.

Letošní novinkou je festival Trať – výstava studentských prací v běžně nepřístupných prostorách bývalého kina Sirius na pardubickém nádraží. Výstavu doplní divadelní představení souboru Jelita a dva koncerty.

Reklama

Krematorium své brány otevře mezi 18 a 21.30 hodin a nabídne komentovanou prohlídku velké a malé obřadní síně a již nepoužívaných kremačních pecí. Přístupná bude mj. také expozice o historii a vzniku této jedinečné kulturní památky.

Otevřená bude poprvé i Zelená brána včetně výstavy Cesta pardubické umělecké výtvarné skupiny Mezi černou a bílou.

Výstavní prostor Mázhaus přichystal výstavu o dobývání vesmíru s názvem KOSMOS, kterou vytvořili žáci výtvarného oboru ZUŠ Pardubice-Polabiny.

Museu MHD a železnice Rosice návštěvníky čekají zahradní železnice, parní stroj, ale i občerstvení v motorovém voze MI3I.2053 a ochutnávka vín. Nebudou chybět tradiční jízdy historickým trolejbusem a autobusem. Historický autobus Karosa letos bude zajíždět až před zámeckou bránu. Zpřístupněna bude také výstava 100 let moderní české železnice.

Podrobný program na www.vcm.cz/pardubicka-muzejni-noc-2018

PROGRAM


Východočeské muzeum v Pardubicích – Zámek Pardubice

www.vcm.cz
17–23 h Prohlídka expozic a výstav VČM, zámeckých prostor a depozitáře ptáků. Přístupná bude zámecká kaple i vyhlídka na zámecké věži.
18–22 h Hudba rozezní nádvoří, kapli, expozici skla a historie, rytířské sály – poznejte prostory, které čeká rekonstrukce, při vystoupení studentů a učitelů Konzervatoře Pardubice a ZUŠ Pardubice–Polabiny
  • 18–18.30 h Zámecká kaple Tří králů – koncert ZUŠ Polabiny
  • 18.30–19.00 Malé nádvoří – Konzervatoř Pardubice
  • 19.30–20 h Kaple Tří králů – Konzervatoř Pardubice
  • 20–20.30 h Expozice skla – Konzervatoř Pardubice
  • 20.30–21 h Historická expozice – Konzervatoř Pardubice
  • 21–21.30 h  Rytířské sály – Konzervatoř Pardubice
Doprovodné programy během večera a noci:
17 h  Zahájení Pardubické muzejní noci – fanfáry ze zámecké věže
17–18 h Jak promění rekonstrukce Zámek Pardubice – přednáška ředitele muzea Tomáše Libánka
17–18.30 h Žonglérská dílna pro děti – velké nádvoří
18–20 h Origami orchideje – dílna pro děti
19–19.30 h Circus levitare – interaktivní show Jana Hlavsy, který se nebojí využít k žonglování takřka vše kolem sebe
Ve 20 a v 21 h – Komentované prohlídky depozitáře sport/technika (nutná rezervace na stecherova@vcm.cz)
21.40 h Circus levitare – ohnivá show
22–23 h Lidé Barmy – cestovatelské zastavení v parkánu – přednáška Vladimíra Lemberka s promítáním

Východočeská galerie v Pardubicích

17–23 h Prohlídka aktuálních výstav v obou objektech (Zámek 3 a Dům U Jonáše)
Doprovodné programy během večera:
Prostory na Zámku 3
16–17.30 h Komentovaná prohlídka k výstavě Daniela Balabána / Tanec života (Mgr. Renata Skřebská z GVU v Ostravě)
18–19 h Hudební vystoupení posluchačů Konzervatoře Pardubice
19–23 h „Součástí komiksu“
Workshop inspirovaný výstavou Daniela Balabána / Tanec života, se zaměří na výrobu vlastních razítek. Díky nimž mohou návštěvníci sami sebe stylizovat do podoby ilustrovaného hrdiny a stát se součástí monumentálního komiksu.

Galerie města Pardubic 

www.gmpardubice.cz
17–23 h V průběhu celého večera bude v galerii probíhat otevřená výtvarná dílna zaměřená na portrét a záznam lidského těla či jeho fragmentů
Od 22 h Audiovizuální performanci představí mezinárodní umělecká platforma Blavatsky Society

Trať – studentský festival

Vernisáž výstavy studentských prací v běžně nepřístupných prostorách bývalého kina Sirius na pardubickém nádraží. Nahlédněte do tvorby nastupující generace mladých umělců!
17 h Vernisáž výstavy
17.30 h Divadelní soubor Jelita
18 h Projekce filmů Romana Štětiny, laureáta Ceny J. Chalupeckého + debata
20 h Umprůjem (vstupné 50 Kč)
21 h Guilty Echoes (vstupné 50 Kč)

Zelená brána

17–23 h Prohlídka stálých expozic na Zelené bráně s výstupem na věž a možnost prohlídky výstavy „Cesta“ pardubické umělecké výtvarné skupiny Mezi černou a bílou.

Výstavní prostor Mázhaus

www.facebook.com/MazhausPardubice
17–23 h Prohlídka výstavy o dobývání vesmíru s názvem KOSMOS, kterou vystavují žáci VO ZUŠ Pardubice-Polabiny. Návštěvníci se mohou těšit na výtvarné práce v ploše i trojrozměrné modely vesmírných lodí.

Krematorium

www.smp-pce.cz
18–21.30 Zájemci si v této době prohlédnou velkou a malou obřadní síň a dnes již nepoužívané kremační pece, které jsou součástí staré části budovy krematoria. Prohlídky budou komentovat zaměstnanci krematoria.
Nová spalovací zařízení budou pro veřejnost uzavřena.
Další zajímavostí bude projekce význačných pardubických osobností, které během svého života vykonali pro město a společnost mnoho dobrého.
Návštěvníci si prohlédnou i expozici o historii a vzniku této jedinečné kulturní památky. Zdarma budou k dispozici materiály, které přibližují příběh pardubického krematoria nebo seznamují s životem architekta Pavla Janáka.

Museum Rosice nad Labem

www.pshzd.cz
Doprovodný program
– osvětlení vnějšího prostranství stabilním motorem Slavia
– drobné občerstvení v motorovém voze M131.2053
– provoz zahradní železnice LGB
– parní stroj Michala Malinovského
– v 19:00 komentovaná ochutnávka kvalitních moravských vín pana Horáka z Choltic
Jízdy historického trolejbusu na trase Dubina sever – Drážka – nám. Republiky – Masarykovo nám. – nádraží – Polabiny Sluneční a zpět. Odjezdy:
Dubina, sever: 17.40, 19.00, 20.20, 21.50,
Masarykovo nám směr Polabiny: 17.52, 19.12, 20.32, 22.02
Polabiny Sluneční: 18.20, 19.40, 21.10
Masarykovo nám. směr Dubina: 18.30, 19.50, 21.20Jízdy historického autobusu Karosa B731 na trase Dubina, sever – Drážka – nám. Republiky – Zámek – Masarykovo nám. – nádraží – Polabiny kpt. Bartoše – Rosice nádraží (Museum) a zpět. Odjezdy:
Dubina sever: 18.20, 19.40, 21.20
Záme směr Museum Rosice: 18.37, 19.57, 21.37
Rosice nádraží (Museum): 18.58,  20.28, 22.38
Zámek směr Dubina: 19.17, 20.47
Vstupné dobrovolné.
Podrobné jízdní řády uvedeny na www.motoracek.cz a www.facebook.com/museum.rosice

 

Zdroj a foto:  Východočeské muzeum v Pardubicích

  •  
  •  
Reklama