Pardubická kriminálka uzavřela rozsáhlou kauzu pojistných podvodů za 51 miliónů korun…

KRAJ – Policisté Odboru hospodářské kriminality KŘP Pardubického kraje ukončili vyšetřování kauzy MEDICAL. Jednalo se o případ pojistných podvodů za miliony korun. Podstatou podvodů bylo čerpání finančních prostředků od pojišťoven za fiktivní úrazy, staré neléčené úrazy nebo za účelově prodlužované doby léčení u skutečných úrazů.

Kriminalisté obvinili celkem 21 osob. Jedná se mimo jiné o lékaře, rehabilitační pracovníky a pojišťovací agenty. Všichni jsou obviněni z trestného činu pojistného podvodu, kdy některým z obviněných hrozí až 10 let odnětí svobody. Škoda, která je obviněným kladena za vinu přesahuje částku 51 milionů korun, z čehož zhruba 38 milionů korun bylo vyplaceno. Kriminalistům se však rozsáhlým finančním šetřením podařilo zajistit tzv. náhradní hodnoty až do výše celé vyplacené částky. Trestní stíhání bylo zahájeno pro 297 pojistných událostí – úrazů.

Kauza MEDICAL byla pro naše kriminalisty v mnoha ohledech výjimečná. A to jak v délce prověřování a vyšetřování, tak v množství zpracovaných dokumentů. Například jen návrh podání obžaloby čítá 652 listů a jeden vyšetřovatel ho psal pět měsíců. Celý spisový materiál má 77.000 listů a na státní zastupitelství ho musí odvést nákladní vozidlo. Samotné prostudování spisu, na které mají obvinění se svými obhájci procesní nárok, trvalo od března do října loňského roku. Výslechy obviněných nebyly jednodenní záležitostí, ale často se pokračovalo další dny. Vzhledem k počtu obviněných, obhájců a samozřejmě zákonné možnosti účastnit se procesních úkonů jsme museli úkony provádět ve speciální místnosti, ve které bývalo i přes třicet zúčastněných. V kauze jsme zadávali i zhruba 15 znaleckých posudků, například z oboru kybernetika, odvětví výpočetní techniky, kriminalistika nebo z oboru zdravotnictví – specializace na radiologii.

Osoby, které v této kauze vystupují jako svědci, tzn. osoby „se zraněním“ nyní vyšetřovatel tzv. vyloučil ze spisu k samostatnému řízení a míra jejich odpovědnosti bude předmětem dalších prověřování.

Autor: mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ – tisková mluvčí policie Pardubického kraje
Zdroj: Policie Pardubického kraje
Foto: ilustrační redakce

Sledujte nás a sdílejte:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram