Pardubická chemička se díky miliardovým investicím mění v moderní firmu…

Pardubice – Továrna, která před rokem 1989 patřila k největším zaměstnavatelům, ale také k největším znečišťovatelům životního prostředí v Pardubickém kraji, se mění před očima. Přesvědčil se o tom také Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, kterého s největšími investicemi posledních pěti let seznámil přímo v podniku generální ředitel Synthesie Josef Liška.

„Pro nás, kteří si pamatujeme, jak to tady vypadalo před 30 lety, jsou změny nepřehlédnutelné. Měl jsem možnost vidět, jaký důraz klade společnost na ekologii, to se s tehdejší dobou nedá vůbec srovnat. Kromě toho šly několikamiliardové investice do nových technologií a výrob," řekl Roman Línek, který si prohlédl například interiéry výroben kyseliny dusičné a diethyletheru s novými řídicími systémy. Na provoze oxycelulózy se seznámil s unikátním produktem pardubické Synthesie, a to s oxidovanou celulózou, což je hemostatikum používané při chirurgických zákrocích k zastavení krvácení. Na závěr Josef Liška prezentoval komplex regenerace odpadních vod z výroby nitrocelulózy. „Je dobře, že nové provozy dodržují přísné ekologické normy. Bohužel jsou v Synthesii stále nedořešené staré ekologické zátěže, z nichž se podařilo odstranit pouze jednu. Je na státu, aby v tomto úkolu, který na sebe převzal, pokračoval," dodal Roman Línek.

Místo pro další podnikání

Současná chemička zabírá mnohem menší prostor než v minulosti a plánovaný rozvoj je spíše intenzivní než extenzivní. Momentálně je v areálu po řadě demolic již nepotřebných objektů několik volných upravených pozemků vhodných k podnikání. Synthesia nabízí k pronájmu či prodeji i vybrané objekty. V prostoru SemtinZone působí na ploše 7,5 km2 už nyní 120 firem a své uplatnění zde nachází 4000 pracovníků.  „Údržbě průmyslového areálu SemtinZone  a zlepšování jeho údržby věnujme již několik let zvýšenou pozornost a především pak nemalé finanční prostředky," řekl Josef Liška a pokračoval: „ Myslím, že co do rozsahu demolic, oprav a investic, nemá naše aktivita v Pardubickém kraji obdoby. Pozitivním faktem je rovněž naše již několik let stabilní ekonomická situace, která vytváří základ pro naši pozici jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů regionu."

Nejnovějším investorem v SemtinZone je japonská firma Central Glass, která bude v rybitevské části závodu vyrábět elektrolyt pro lithium-iontové baterie.


Synthesia je evropským výrobcem kvalifikované chemie s téměř stoletou tradicí. Zaměstnání zde nachází 1 600 lidí. Obrat této společnosti, která své produkty vyváží do 70 zemí světa, v roce 2016 přesáhl 4,2 mld. korun. Podnikatelské aktivity jsou zacíleny do tří tržních segmentů pokročilých organických intermediátů, derivátů celulózy a pigmentů a barviv. Mezi klíčové zákazníky Synthesie patří především výrobci z odvětví nátěrových hmot a tiskových barev, barviv pro textilní, papírenský a kožedělný průmysl. Dále se společnost řadí mezi významné výrobce produktů pro farmaceutické koncerny, výrobce střelivin a trhavin, producenty kosmetiky, či podniky z oblasti agrochemie. Zajímavostí je, že pardubická chemička jako jediná firma v Evropě vyrábí vitamín D2.

Zdroj a foto: Pardubický kraj