Pardubice i letos vyvěsí tibetskou vlajku…

Pardubice – Již od roku 2003 vyvěšuje pardubická radnice 10. března tibetskou vlajku jako připomínku povstání Tibeťanů proti čínské správě a jako symbol podpory jejich boje za svobodu. Letos, kdy si připomínáme 60. výročí povstání ve Lhase, se k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet připojí Pardubice již po sedmnácté.

„Václav Havel díky svému přátelství s Dalajlámou nám přiblížil Tibet a jeho historii. Naše země má navíc přímou zkušenost s totalitním režimem a okupací, podobně jako Tibet, kde jsou lidská práva pošlapávána již dlouhá desetiletí. Je proto logické, že naše město pravidelně vyjadřuje symbolickou podporu malému národu, bojujícímu za vlastní svobodu. Jsem rád, že se na tomto názoru shoduje většina zastupitelů,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. Zastupitelé města totiž na své únorové schůzi schválili usnesení, podle něhož bude město vlajku 10. března vyvěšovat po celé toto volební období. Zastupitelé města totiž na své únorové schůzi schválili usnesení, podle něhož bude město vlajku 10. března vyvěšovat po celé toto volební období.

Reklama

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. V Německu, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemích se k ní každoročně připojují tisíce měst.  Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Připomíná den, kdy v roce 1959 vypuklo ve Lhase povstání proti čínské správě, při němž zemřelo 80.000 Tibeťanů. Statisíce jich zemřely v následujících letech ve věznicích, pracovních táborech nebo během hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 140 000. Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních jedenáct let upálilo již 155 Tibeťanů. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů země, který obyvatelé používají při svých nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté vězení.

Česká republika se ke kampani Vlajka pro Tibet připojuje pravidelně od roku 1996, tehdy zavlála vlajka na čtyřech místech.  Před osmnácti lety zavlála exotická vlajka na čtyřech místech republiky, Pardubice se k akci poprvé připojily v roce 2003. V loňském roce vyvěsilo tibetské vlajky 737 měst, obcí, městských částí nebo krajů.  Nejen symbolickým vyvěšením vlajky, ale například přednáškami, výstavami a koncerty se ke kampani připojují i školy a různé instituce.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

  •  
  •  
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram