Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby…

Nedílnou součástí standartního prvního a třetího prohlídkového okruhu bude návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých.

Zámecká kuchyně ožije i na prvního máje a také příští víkend 6. 5. 2017 –8. 5. 2017 vždy od 9 do 16 hodin. 

Zámek Žleby je zámek ve stejnojmenné obci přibližně 7 km na východ od Čáslavi (27 km od Pardubic). Jednalo se původně o hradvystavěný rodem Lichtenburků (snad již Smilem z Lichtenburka). První nepřímá zmínka o něm pochází z roku 1289, kdy patřil Jindřichovi z Lichtenburka, jehož někteří potomci se začali zvát Žlebští z Lichtenburka. V 19. století prodělal hrad razantní přestavbu na novogotický zámek. Nyní je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav).

Obora Žleby
Dětské úsměvy jistě vykouzlí návštěva obory Žleby. Kde jsou chováni raritní bílí jeleni, které lze pozorovat ve výběhu po celý den. K vidění je stádečko laní s jelenem osmnácterákem. Kromě jelenů se v oboře nachází i divoká prasata, daňci, mufloni, srnci, čápi, volavky, kormoráni a další zvířata naší přírody. Velmi oblíbení jsou u dětí také dravci a sovy, kteří sedí na svých posedech v zázemí u cesty a tak si je každý návštěvník může zblízka prohlédnout.

V oboře dvakrát denně probíhá program krmení jelenů a ukázky výcviku dravců. Během jedné minuty se vyhnete letícímu supovi, orel stepní prozkoumá vaše boty, orel mořský vás ovlaží sprškou, když vyletí z jezírka přes vaši hlavu, krkavec si vám sedne do klína, orel bělohlavý krouží nad oboru a luňák dělá salta, když chytá kořist za letu. To se prostě musí zažít! Ukázka je doplněna výkladem o životě i nejzajímavějších vlastnostech dravců.

Zdroj a foto: Zámek ŽLEBY