Očistcová kaple v Litomyšli bude po opravě dalším mimořádným místem v kraji…

Pardubice/Litomyšl –  Unikátní výzdoba takzvané Očistcové kaple v chrámu Nalezení svatého Kříže v Litomyšli se opět navrací do svých původních barev a tvarů z 18. století. Na financování renovace se podílí Pardubický kraj spolu s městem Litomyšl a práce provádí tým odborníků z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Při osobní návštěvě projednal 1. náměstek hejtmana Roman Línek se zástupci města financování poslední etapy oprav.

„Je to zcela unikátní prostor, který dosud nebyl návštěvníkům přístupný, kaple byla ve velmi zchátralém stavu. Po dokončení restaurátorských prací bude určitě magnetem pro řadu zájemců o historii, umění i věci takzvaně mezi nebem a zemí," konstatoval Roman Línek. Vzhledem k tomu, že výzdoba kaple vypráví příběh o hříchu a trestu, marnosti a konečnosti lidského bytí, plánují se zde komentované prohlídky, které obsah jednotlivých lunet návštěvníkům podrobně objasní. „Zatím máme v Litomyšli zkušenost, že tyto záležitosti podobně jako Muzeum Josefa Váchala – Portmoneum mají velký ohlas mezi zahraničními návštěvníky, je to pro ně něco skutečně mimořádného, co jinde nenajdou," dodal Roman Línek.

Opravy
« z 6 »

Očistcová kaple byla dostavěna a vysvěcena zřejmě v roce 1732, výzdoba je také z tohoto období. Sloužila věřícím jako místo pro konání mší za zemřelé a k modlitbám za jejich duše, které měly ukrátit jejich čas strávený v očistci. Kvůli tomu má Očistcová kaple unikátní výzdobu, na zdech návštěvníci najdou připomínky konečnosti pozemského života – lebky, plazy, kosti a další motivy spojené se smrtí. Obrazy na stěnách a stropu měly ve věřících vyvolat pokoru a sebereflexi. V rámci České republiky se jedná o jednu z mála takto vyzdobených kaplí.

Na restaurování pracují od prosince roku 2017 studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice pod vedením svých vyučujících v rámci svých závěrečných prací. Dosud dokončili na 50 metrů čtverečných maleb. Poslední část oprav je čeká v letošním roce. Na zpevnění maleb zde používají i vápenné nanosuspenze, tedy velmi moderní konzervátorský materiál, jehož výzkumem se na fakultě zabývají již asi 10 let. „První etapa současných oprav přišla na více než 400 tisíc korun, druhá bude ve výši přibližně 300 tisíc. Pardubický kraj hradí městu zhruba polovinu nákladů," uvedl Roman Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj