Nový unikátní exponát na tvrzi Hůrka v Králíkách…

Orlickoústecko – V zimě roku 2016 byla při čištění srubu K – S 10 „U boží muky“ objevena střepina podkladového prstence pancéřového zvonu. Jednalo se o nález v poměrech ČR zcela unikátní. Obrovský kus pancíře, který stál zaklíněný v hromadě betonové sutě od konce 50. let minulého století byl pro provozovatele muzea výzvou…

Na prodloužený víkend 5. – 8. července  dobrovolníci pracující na rekonstrukci tvrze Hůrka připravili akci, při které postupně otevřeli betonovou zálivku zvonové šachty, zaklíněnou a v šachtě ocelovou konstrukcí zajištěnou střepinu uvolnili, jeřábem vyzvedli, nákladním autem převezli a uložili na místo jejího prozatímního vystavení ve vstupním areálu tvrze Hůrka, poblíž vchodového srubu K – S 12a „U rybníčku“. Při této příležitosti zároveň dočistili interiér srubu K – S 10 tam, kde tomu až dosud střepina zvonu bránila.

Střepina zvonu č. 63 vyrobeného Škodovými závody v Plzni roku 1938 je nyní největším kusem pancíře, který si mohou prohlédnout díky dobré dostupnosti všichni návštěvníci tvrze Hůrka.

Text: Martin Ráboň
Foto: Marie Chudobová, Luboš Trkovský, Hynek Marek
Zdroj: Pardubický kraj