Nevíte kam na výlet? Vydejte se na Svojanov…

Svojanov – Nová turistická sezona na oblíbené památce začíná už v sobotu 3. března. Výletníci, kteří dychtí po historii, se mohou těšit na nadcházející víkend. Hrad Svojanov jako první v Pardubickém otevírá své brány pro veřejnost.

Pracovníci hradu dolaďují poslední úpravy v expozicích, aby bylo na víkend vše připravené. Pro návštěvníky bude k dispozici hradní palác, který připomíná, jak se na hradě žilo v 19. století, i středověká sklepení s legendami a pověstmi. Projít si mohou také venkovní areál, jehož trasa čítá zhruba tři čtvrtě kilometru. Něco na zahřátí si pak mohou dát v hradní restauraci.

Hrad Svojanov má brány dokořán po celý březen o víkendech, vždy od 10 do 17 hodin. Speciální otevírací doba je připravená na Velikonoce. Otevřeno bude od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí. Průvodci povypráví o zvycích a tradicích. Od dubna bude hrad vítat návštěvníky každý den kromě pondělí. První letošní slavnosti na oslavu jara jsou v plánu na 14. a 15. dubna.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V roce 2017 hrad navštívilo víc než 57 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na: www.svojanov.cz nebo na www.facebook.com/svojanovcz/