Netolický: Místo nesmyslné reformy by měl dát stát peníze na silnice nebo sociální služby…

Seč – V hotelu Jezerka na Seči se uskutečnil již sedmý ročník kongresu místní samosprávy Forum Municipal. Stejně jako každý rok na setkání vystoupil na setkání také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten se vyjádřil především k novele stavebního zákona, který připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Hejtman v rámci svého vystoupení před starosty z celé České republiky přišel s mnoha kritickými komentáři, přičemž mimo jiné zmínil, že předložený návrh je jednoznačně centralizačním opatřením, který popírá princip reformy veřejné správy z roku 1999. „Navržená reforma jde zcela proti trendům posledních dvaceti let, kdy se Česká republika zavázala k uspořádání veřejné správy na základě principu subsidiarity, tedy výkonu veřejné správy co nejblíže občanovi. Návrh zákona, na kterém se velmi výrazně podílela Hospodářská komora ČR, je jednoznačně centralizačním opatřením, které rozhodování občanovi vzdaluje, což nesmíme dopustit,“ uvedl hejtman Netolický.

Reklama
Reklama

Ten upozornil také na finanční náročnost celého návrhu. „Jsem přesvědčený, že finanční prostředky na tuto reformu, které zahrnují minimálně dvě miliardy jednorázově a následně 4,5 miliardy ročně, bychom účelněji využili na příklad na dofinancování sociálních služeb nebo příspěvek na rekonstrukce silnic nižších tříd. Jsem přesvědčený, že by to občané ocenili daleko více,“ řekl hejtman, podle kterého je nutné, aby se zástupci samospráv spojili a deklarovali svůj postoj. „Bez ohledu na stranickou příslušnost je nutné se směrem ke státu ozvat. Proto jsem také podepsal petici proti navrhované novele, i když je spojena s jiným politickým subjektem, než jehož jsem členem. Podobně musíme přemýšlet všichni, pokud nám na směřování samospráv záleží,“ dodal hejtman.

Forum Municipal je tradiční akcí, která láka starosty z celé republiky. V průběhu programu vystoupil také předseda Svazu města obcí ČR František Lukl, advokáti Tomáš Sokol a Petr Toman, bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová či psycholog David Gruber a sexuolog Radim Uzel. Autorkou projektu, který oslovuje starosty z celé České republiky, je advokátka a dlouholetá komunální politička Jana Zwyrtek Hamplová.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram