Nepotřebné zařízení krajských nemocnic a záchranky bude dále pomáhat na Zakarpatí…

KRAJ – Pardubický kraj se dlouhodobě snaží pomáhat se zlepšováním podmínek školství či zdravotnictví v Zakarpatské oblasti na Ukrajině. Kromě finančních prostředků na různé projekty kraj přispívá k rozvoji nejzápadnějšího ukrajinského regionu také formou darování nepotřebné zdravotnické techniky ze svých zařízení. V první polovině roku se bude jednat o magnetoterapeutický přístroj z léčebného ústavu v Jevíčku, přístroje z nemocnice v Moravské Třebové či sanitku pro město Perečín.

„V souvislosti s postupnou obměnou zdravotnické techniky našich nemocnic akutní péče, ale i léčebných ústavů či záchranné služby chceme, aby tato technika, pokud je funkční, mohla nadále pomáhat. Vzhledem k tomu, že zdravotnictví na Ukrajině je ve velmi špatném stavu, chceme kromě projektů ve školství či zdravotnictví pomoci také touto technikou. V minulosti jsme obci Koločava poskytli sanitku nebo ultrazvuk a v této pomoci chceme pokračovat i dál, protože se jedná o spádovou nemocnici pro celou turistickou oblast, které je hojně navštěvována také českými turisty. V květnu proto chceme přivést magnetoterapeutický přístroj, ultrazvuk nebo vyvolávací automat na RTG snímky,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že kraj bude i nadále ve spolupráci se svými organizacemi monitorovat vyřazovanou zdravotnickou techniku, kterou bude nabízet zařízením na Zakarpatí.

Reklama

Zlepšení komfortu pro pacienty se dočká také město Perečín. Krajští radní na svém jednání schválili převod sanitního vozidla Volkswagen Transporter 4×4 z roku 2013. „Sanitní vozidla, která vozí pacienty, jsou často ze 60. nebo 70. let, a proto chceme pomoci Perečínu, který je velmi aktivní v rámci našeho kraje v partnerské spolupráci se Svitavami. Dohodli jsme se proto, že sanitku včetně vybavení vyšleme na Ukrajinu právě prostřednictvím Svitav. Přestože má sanitka najeto přes 200 tisíc kilometrů, tak může řadu dalších let bezproblémově sloužit. Jsem přesvědčený, že pokud máme tu možnost pomoci, tak bychom tak měli činit. Zakarpatská oblast naši pomoc potřebuje,“ sdělil krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •  
Reklama