Nahlédněte archeologii pod pokličku…

Pardubice – Ochutnat placky a pivo z pravěké kuchyně, tvořit jeskynní malby nebo se přiučit bojovým technikám barbarů? V sobotu 19. října 2019 to v Pardubicích nebude problém. Na zámku a Příhrádku se od 10 do 16 hodin koná Mezinárodní den archeologie, tentokrát s podtitulem Archeologie pod pokličkou. Společně ho pořádají pardubické pracoviště Národního památkového ústavu a Východočeské muzeum v Pardubicích.

Lukostřelba i dílny pro nejmenší

Na pardubickém Příhrádku je připraven program pro všechny věkové kategorie. Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a prstovými barvami budou vytvářet jeskynní malby. Keramická dílna potěší jak malé, tak větší děti. Fenomén pravěkého deponování bude představen formou přednášky O pokladech doby bronzové od 15 hodin. „Hlavním tématem letošního ročníku je obživa, výroba a směna. Návštěvníkům tedy formou stanovišť představíme skladbu jídelníčku v různých obdobích pravěku a způsoby získávání a zpracování surovin. Na stanovišti lovců si zájemci vyzkouší lukostřelbu, u zemědělců zase drcení obilí. Ve spolupráci s Univerzitou Pardubice proběhne i ražba mincí,“ uvedla Jana Řehounková, mluvčí NPÚ, ÚOP v Pardubicích. „Závěrečným bodem programu bude diskuse s názvem „Vše, co jste chtěli vědět o archeologii, ale báli jste se zeptat“, která nabídne jedinečnou příležitost pokládat otázky pardubickým archeologům,“ dodala Řehounková.

Reklama
Nahlédněte archeologii pod pokličku. V sobotu se na zámku a Příhrádku slaví mezinárodní den archeologie
« 1 z 6 »

Ochutnejte pravěk

Parkán pardubického zámku provoní od 10 do 16 hodin pravěká kuchyně. „Návštěvníci uvidí pečení placek, které mohou i ochutnat. Budeme také mlít obilí nebo vařit pivo,“ prozradil vedoucí oddělení archeologie Východočeského muzea Tomáš Zavoral. Program doplní ukázky starověkých bojových technik, zbraní, pravěkých nástrojů a také ražba mincí.

V 11 a ve 13 hodin začínají komentované prohlídky v interaktivní archeologické expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku, která bude po celý den přístupná zdarma.

Mezinárodní den archeologie (MDA) se koná od roku 2011 vždy třetí sobotu v říjnu. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

  •  
  •  
Reklama