Na učebních elektrooborech žáci získávají zručnost. V praxi jsou pak hvězdami…

Pardubice – Instalovat, uvádět do provozu, kontrolovat, udržovat a opravovat elektrotechnická zařízení a přístroje nebo měřit a testovat různé typy elektrických strojů, elektrospotřebičů a specializovaných zařízení. To všechno umí po vyučení žáci učebních oborů na Střední průmyslové školy elektrotechnické (SPŠE).

Ta nabízí dva tříleté obory, a to Elektrikář a Elektromechanik pro zařízení a přístroje, jejichž absolventi se po vyučení uplatní všude tam, kde je nutné odborné zajištění provozu elektrických zařízení.

Závěrečné zkoušky, které v těchto dnech žáci těchto oborů absolvují, se skládají z písemné, praktické a ústní části. „Elektrikáři musí u písemné zkoušky prokázat, že mají dostatečné znalosti o obvodech, elektromechanici zase o elektrických strojích, napájecích zdrojích a zapojeních," přiblížil obsah zkoušky ředitel školy Ladislav Štěpánek.  Při praktické zkoušce mají elektrikáři sedm hodin na to, aby vyrobili lištovou instalaci a stabilizovaný zdroj, stejně tak elektromechanici, kteří místo lištové instalace vyrábějí šasi.

Většina vyučenců pokračuje ve studiu na nástavbě ukončené maturitní zkouškou a občas někteří z nich zamíří nakonec i na vysokou školu. Všichni se ale skvěle uplatní v praxi, elektrikářů je všude velký nedostatek," řekl ředitel Štěpánek.

Kromě doplnění maturity mohou žáci po vyučení získat na škole také osvědčení o odborné způsobilosti v elektrotechnice dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. „Technologie se sice rychle vyvíjejí, ale vyhláška č. 50 se bude hodit vždycky. Třeba i jen v případě, že si člověk rekonstruuje byt a nechce si kvůli všemu volat elektrikáře," dodal Štěpánek.

Škola organizuje také dvouleté rekvalifikační kurzy, o které je mezi dospělými velký zájem. Jen v letošním roce je končí na třicet studentů. Výstupem je výuční list v elektrotechnickém oboru, hlásit se mohou vyučenci či maturanti z jakékoliv školy.

Pardubická průmyslovka je už po mnoho desetiletí pojmem ve vzdělávání budoucích elektrotechniků. Jsem velmi rád, že škola pokračuje ve své tradici a drží krok nejen s elektrotechnikou a elektronikou, ale i s informačními technologiemi, výpočetní technikou a automatizací," poznamenal radní pro školství Bohumil Bernášek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj