Na Tři krále zazpívá v zámecké kapli Pernštýn – Ludmila – Suk …

Pardubice – Tříkrálový koncert rozezní v sobotu 6. ledna od 17 hodin zámeckou kapli Tří králů. Pardubický Spolek pěveckých sborů Pernštýn – Ludmila – Suk zde vystoupí pod vedením sbormistra Martina Berana. Za doprovodu Ondřeje Hromádka zazní pásmo vánočních písní, kde vedle tradičních koled jako je Tichá noc nebo Narodil se Kristus Pán návštěvníci uslyší i pastorely Jakuba Jana Ryby či Purpuru Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

„Kaple Tří králů svým jménem přímo vybízí k uspořádání Tříkrálového koncertu. Její kapacita je ale omezená, pojme maximálně třicet návštěvníků. Vstupné je dobrovolné,“ zve na koncert ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Reklama
Reklama

Kaple na pernštejnském pardubickém zámku byla vystavěna v době před rokem 1500. Ve své střídmé podobě ještě nenese ohlasy renesance, která ovlivnila pozdější úpravy zámku. Své jméno dostala podle obrazu na centrálním oltáři. Pochází z 2. poloviny 18. století a jeho autorství se připisuje malíři Františku Theodoru Dallingerovi. Výjev klanění tří mudrců Marii s Ježíškem malíř umístil do ruin jakéhosi antického chrámu, který měl být v dobových stylizacích 18. století důstojnější kulisou pro uctění narozeného spasitele.  Centrální oltář navrhl v novogotickém slohu František Schmoranz v roce 1878. Kaple byla po rekonstrukci a restaurování interiéru znovu zpřístupněna veřejnosti v roce 2013.

Více informací: Kateřina Procházková, katerina.prochazkova@vcm.cz, 720 934 869.

Zdroj a foto: Východočeské Muzeum v Pardubicích

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram