Na Svojanově výletníci ušetří…

Svojanov  – Do Dnů evropského dědictví, které se konají vždy v září, se tradičně zapojuje také hrad Svojanov. Nabízí zvýhodněné vstupné. Kdo se vydá na hrad Svojanov o následujících dvou víkendech, ušetří. Za polovinu vstupného si výletníci prohlédnou celou památku.

V rámci Dnů evropského dědictví nachystala správa hradu Svojanov pro návštěvníky dárek. „Pro všechny, kdo se k nám ve dnech 9. a 10. 9. a 16. a 17. 9. vydají, jsme připravili zvýhodněné vstupné. To znamená, že si celý hrad, tedy oba komentované prohlídkové okruhy, mohou prohlédnout za cenu jednoho,“ informuje kastelán hradu Miloš Dempír.

Reklama
Reklama

Milovníci historie se seznámí nejen s životem na historickém sídle v 19. století, ale i s tvrdým středověkem, legendami a pověstmi o hradu, mučírnou a životem hradní posádky. V ceně je samozřejmě zahrnutý také venkovní areál, jehož trasa čítá víc jak kilometr procházek po zahradách, hradbách, nádvořích, včetně výstupu na věž.

Na hradě vědí jak zabavit děti

Každý návštěvník, který se na oblíbenou památku vydá a chce si ji prohlédnout, počítá s určitým časem, který tam stráví. Jeden prohlídkový okruh na Svojanově trvá hodinu, a to je pro některé ratolesti dost dlouhá doba. Pak už ztrácejí pozornost. Na hradě však vědí, jak děti rozptýlit. Správa památky pro ně pořídila nové hřiště.

„Snažili jsme se vyjít vstříc rodinám s dětmi. Na hřišti se děti zabaví. Tím se jejich návštěva hradu tak trochu odlehčí. Sami rodiče pak mohou v klidu posedět v kiosku s občerstvením, který je v těsné blízkosti hřiště,“ míní kastelán Miloš Dempír. Když pracovníci správy památky vybírali jednotlivé herní prvky, snažili se, aby se zde vyžily všechny věkové kategorie dětí. Rodiče nejmenších ratolestí ocení pružinová houpadla a houpačku. Pro větší děti je nachystaná velká sestava s věží, prolézačkou, skluzavkou, kreslicí tabulí a počítadlem. Kluky a holky určitě potěší i houpání v hnízdě.

Výletníci najdou hřiště u parkoviště před hradem, tedy právě tam, kde bylo to předchozí, které s léty dožilo. Původní herní prvky také nevyhovovaly současným požadavkům. Podle kastelána jsou všechny nové součásti opatřené certifikátem a splňují normy pro bezpečnost a provoz dětských hřišť. Správa hradu vybavení nezbytného koutku pořídila za zhruba 160 tisíc korun. Použila na ně výtěžek tržeb ze vstupného.

Hrad má v září brány otevřené každý den včetně pondělí, a to vždy od 9 do 17 hodin.

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V loňském roce hrad navštívilo bezmála 55 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na www.svojanov.cz a www.facebook.com/svojanovcz/

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram