Na Svojanově oslavíme jaro…

Svojanov – Někdejší královské sídlo je připravené na první letošní slavnosti. Přijeďte si užít Velikonoce na hrad ve dnech 20. a 21. dubna 2019.

Na Bílou sobotu a na Velikonoční neděli je připravený celodenní program na hradním nádvoří. Jednotlivá představení se budou střídat zhruba v půlhodinových intervalech. Výletníci se mohou těšit na vystoupení kejklíře, na humorné scénky i šermířské potyčky, ukázky zbraní, ale také na bubeníky. Sukně rozvlní i tanečnice.

Reklama

Návštěvníci jarních slavností se také dozvědí, proč dříve lidé vynášeli Moranu, jak se pletou pomlázky, nebo jak se přede na kolovrátku jako v dřívějších dobách. Na programu bude mnohé nejen o Velikonocích a zvyklostech, které se k nim váží, ale také o pohanských kořenech a o čarodějnicích.

HS je nachystany na jarni slavnosti - kk
« 1 z 3 »

O program se postarají šermíři a tanečnice z letohradského spolku Honorata, znojemský kejklíř Jonáš a bubeníci Mortem z Ústí nad Orlicí. Nebudou chybět ani hry a dílničky pro děti. Na tradičním jarmarku budou k mání bylinky, ručně vyřezávané kuchyňské náčiní, pravé valašské frgály a další drobnosti třeba jen pro radost. Řemeslníci předvedou, co všechno dovedou.

Milovníci historie nepřijdou samozřejmě ani o komentované prohlídky jarně vyzdobené památky zpestřené vyprávěním o velikonočních zvycích. Interiéry oblíbené památky opět provoní velikonoční perníčky a mazance. Nebudou chybět ani čerstvé jarní květiny a samozřejmě malovaná vajíčka.

Hrad Svojanov má o Jarních slavnostech a po celý duben brány dokořán od úterka do neděle, vždy od 9 do 17 hodin. Otevřeno budeme mít i na Velký pátek a Velikonoční pondělí, po stejnou dobu.

Reklama


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V roce 2018 hrad navštívilo 60.004 turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. Století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. Století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. Procházka areálem čítá trasu dlouhou zhruba tři čtvrtě kilometru.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
www.facebook.com/svojanovcz/

  •  
  •  
Reklama