Na Svojanově budou souzené mučit…

Návštěvníci se v někdejším středověkém sídle od čtvrtka 27. července přenesou do dob, kdy soudcům pomáhali kati. Různé metody mučení byly totiž kdysi legálním způsobem, jak dostat z obviněných přiznání.

Vše se bude odehrávat v hradní mučírně. Letohradský spolek Honorata připravil zpestření prohlídek středověkého okruhu o názorné ukázky výslechů, soudních procesů a uplatňování útrpného práva,“ přibližuje kastelán hradu Miloš Dempír. Speciálně upravené prohlídky přiblíží, jak se ve středověku a raném novověku vyslýchalo. Scénář letošních soudních procesů v mučírně bude podobný s těmi, které zhlédli návštěvníci v minulém roce. „Letos se v mučírně objeví i dáma z vyšších kruhů. Hraběnka bude manipulovat úřady a právní mocí a samozřejmě nebude mít zrovna čisté úmysly,“ odtajňuje Jiří Pomikálek, vedoucí letohradské Honoraty. Kdo se chce dozvědět víc, neměl by si nechat ujít prohlídky s katovinou. Kat se svými pohůnky, soudce a krutá dáma setrvají na hradě až do neděle 30. července.

Reklama

 

Hrad má o prázdninách brány otevřené každý den, včetně pondělí, a to od 9 do 18 hodin.

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V loňském roce hrad navštívilo bezmála 55 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na www.svojanov.cz a www.facebook.com/svojanovcz/

  •  
  •  
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram