Muzeum v přírodě Vysočina i po změně zřizovatele zajistí pro kraj tradiční lidovou kulturu…

Pardubice – V polovině prosince loňského roku sloučilo Ministerstvo kultury čtyři skanzeny do jedné střešní organizace – Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.  Patří sem nově i Soubor lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci a v Hlinsku, který dosud patřil pod Národní památkový ústav. První náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek se dnes sešel s generálním ředitelem Národního muzea v přírodě Jindřichem Ondrušem, aby projednali další spolupráci.

„Pardubický kraj si jako jediný v republice nechává už od roku 2003 zajišťovat oblast tradiční lidové kultury namísto svých příspěvkových organizacích v kultuře odborníky, kteří se této oblasti dlouhodobě a systematicky věnují ve skanzenu Veselý Kopec a v Betlému Hlinsko. Proto nás nyní zajímá, jakým způsobem po těchto změnách budeme ve spolupráci pokračovat,“ konstatuje Línek.

„V současné době postupně přebíráme k Valašskému muzeu v přírodě tři další muzea – Soubor staveb lidové architektury Příkazy na Olomoucku, Soubor lidové architektury Zubrnice na Ústecku a také váš Soubor lidových staveb Vysočina v Hlinsku,“ popisuje nynější stav Jindřich Ondruš a pokračuje: „Tento proces by měl být hotový do konce března. Celkem bude mít nová organizace na 150 zaměstnanců a její výhodou bude možnost využít odborné pracovníky ve všech lokalitách a vzájemně si vypomáhat či vyměňovat expozice. Budeme mít i jednotnou grafickou identitu.“

„Určitě je to pro nás krok správným směrem. Měla by se nám zjednodušit agenda a navíc budeme pohromadě s organizacemi, se kterými máme stejnou problematiku i požadavky vůči Ministerstvu kultury,“ vysvětluje Ilona Vojancová, ředitelka dílčí organizace s novým názvem Muzeum v přírodě Vysočina. To mělo v loňském roce celkovou návštěvnost téměř 75 tisíc lidí a patří po Valašském muzeu v přírodě s 350 tisíci návštěvníky na druhé místo.

Pardubický kraj v posledních dvou letech zintenzivnil propagaci tradiční lidové kultury. „Nové zápisy na krajský seznam nemateriálního dědictví i nové Nositele tradice vyhlašujeme a představujeme nyní na slavnostním setkání vždy v září na setkání pracovníků v kultuře. Budeme rádi, když nastavená spolupráce bude pokračovat na podobné bázi jako dosud i s novým zřizovatelem. Dohodli jsme se proto, že připravíme novou smlouvu o spolupráci, která zohlední i náročnost jejich práce pro Pardubický kraj tak, aby to bylo oboustranně výhodné,“ uzavřel jednání Línek.

Všechny přítomné potěšila také zpráva, že ruční výroba žinylky, zapsaná na krajském seznamu nemateriálního dědictví, byla v prosinci 2018 zapsána i na národní seznam a patří mezi ty statky, které by mohly aspirovat i na zápis mezinárodní. V Hlinsku se jí věnuje Josef Fidler.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

Sledujte nás a sdílejte:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram