Muzeum poskytne přístřeší Človíčkovi a dalším postavičkám z večerníčků…

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevírá 9. března 2018 pro veřejnost novou výstavu nazvanou Pohádkový život rodiny Lamkových. Ta je poctou legendárním tvůrcům animovaných filmů pro děti, Haně a Josefu Lamkovým.

Večerníček, který ukládá děti ke spánku již více než půl století, představuje v českém kontextu jedinečný společenský fenomén a jeho příběhy jsou nedílnou součástí vzpomínek na dětství již několikáté generace. Mezi nejvýznamnější tvůrce večerníčkových seriálů u nás patří manželé Hana a Josef Lamkovi, kteří jako scénáristé, výtvarníci nebo režiséři pomáhali vdechnout život postavám v příbězích O vodníku Česílkovi, O človíčkovi, Káťa a Škubánek, Matylda, Cvoček astronautem, Flok a Flíček a mnoha dalších. Kromě animovaného filmu se na špičkové úrovni věnovali také černému divadlu, výrobě loutek a v neposlední řadě jsou podepsáni pod stovkami dílů oblíbeného komiksu Čtyřlístek.

Reklama

Výstava v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi vzniká díky velkorysému daru paní Hany Lamkové, která se v roce 2015 rozhodla muzeu věnovat loutky, dekorace, výtvarné návrhy, scénáře a mnoho dalších artefaktů a materiálů vytvořených společně s manželem Josefem, dcerou Hanou a dalšími spolupracovníky. Výstava Večerníček nikdy nespí! provede návštěvníky kouzelným světem pohádek pro děti a představí různé fáze vzniku animovaného filmu, od počátečního nápadu až k samotné realizaci. K vidění budou mimo jiné nádherné loutky Dagmar Berkové z inscenace Království květin, kterou Josef Lamka režíroval. Od 21. března bude k výstavě navíc otevřena speciální místnost, která návštěvníkům umožní proniknout do tajů filmové animace a vlastnoručně si některé z postupů a triků vyzkoušet.

K výstavě vychází také stejnojmenná publikace, která zblízka zachycuje neobyčejný život a tvůrčí atmosféru v rodinné dílně Hany a Josefa Lamkových.

A proč večerníček nikdy nespí? Protože musí pořád vymýšlet nové příběhy, kreslit všelijaké panáčky, dělat loutky, hrát si s nimi, skládat pro ně písničky a postarat se o spoustu dalších věcí, aby mohl každý den vysílat jinou pohádku na dobrou noc.

Autor: Břetislav Oliva
Zdroj a foto: Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

  •  
  •  
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram