Muzeum opět chystá střílení u pernštejnských kanonů…

Pardubice – Už rok zdobí pardubické zámecké valy dvě repliky pernštejnských děl. Oblíbili si je obyvatelé i návštěvníci Pardubic, které impozantní kanony „vítají“ cestou z Příhrádku na zámek. Pro ně a všechny zájemce ve středu 8. srpna od 17 hodin Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo střílení u pernštejnských děl na valech spojené s vyprávěním o pernštejnské zbrojnici a opevnění. Chybět nebude dobová hudba.

„Puškař Miloš Skrbek z Vysoké nad Labem, autor maket děl, předvede na valech ukázky střelby z mušket, kolečkových, křesadlových a perkusních pušek a pistolí, jakož i z pruských jehlovek z války roku 1866. Návštěvníci tedy uvidí v akci zbraně, které na zámku byly v minulosti na zámku používány,“ vysvětluje historik Východočeského muzea Jan Tetřev, který akci připravuje.

Jak vznikalo unikátní pernštejnské opevnění a čím si vysloužila svou slávu pernštejnská zbrojnice na zámku, návštěvníkům prozradí historik Vítězslav Prchal z Univerzity Pardubice. Střílení a povídání svým vystoupením doprovodí kapela Ritornello, která zahraje dobovou hudbu.

„Pernštejnové na Pardubicích disponovali výzbrojí pro víc než tisíc mužů. Součástí jejich ohromné zbrojnice bylo také impozantní dělostřelectvo. Na zámku bylo v roce 1560 celkem 83 dělových hlavní, které byly namontovány na 39 lafetách,“ vysvětlil historik Jan Tetřev. Impozantní artilerie na valech měla zřejmě především ukázat moc pánů z Pernštejna a jejich připravenost hájit svůj ohromný majetek.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Sledujte nás a sdílejte:
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram