Mimořádné uvedení příběhu největšího afrického slumu Kibera v Pardubicích…

Pardubice – V rámci filmového projektu Filmfuse zaměřujícího se na prezentaci vybraných zastupců současné české a slovenské kinematografie bude v Pardubicích uveden dokument Kibera: Příběh slumu.

Film vypráví o lidech z největšího afrického slumu, kteří se navzdory drsným podmínkám rozhodli proměnit nelítostné prostředí v lepší místo pro život. Projekce proběhne v úterý 12. 3. 2019 od 19.00 v Divadle 29 za účasti exkluzivních hostů – režiséra snímku Martina Páva a hlavního protagonisty fotografa Donwilsona Odhiamba, který v Kibeře žije. Akce se koná také v propojení na letošní ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

KONTEXT FILMU

Kibera, jeden z největších slumů Afriky, se nachází v Nairobi, hlavním městě Keni. Žije zde několik set tisíc lidí, kteří navzdory chybějícím základním službám, jako je zdravotnictví, školství, sanitace či bezpečnost, našli obdivuhodný způsob, jak se vyrovnat se svojí dennodenní realitou.

Dokument vznikl pod záštitou společnosti Frame Films v koprodukci s Českou televizí za podpory Státního fondu kinematografie. Světová premiéra snímku proběhla na 22. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v rámci sekce Česká radost.

Projekt vznikal dva roky, v zimě 2016 jej odstartovala crowdfundingová kampaň, díky které mohli čeští filmaři poprvé slum navštívit. Součástí štábu byli i bratři a filmaři Simon a Raphael Okongo, kteří ve slumu vyrůstali, a štáb tak mohl rychle proniknout do tamní společnosti. Štáb ve slumu strávil dohromady 5 měsíců a každým dnem se dostával blíže ke svým protagonistům. Po celou dobu filmařský tým žil na pár metrů od slumu v podobně omezených podmínkách, jako místní.

Do Kibery chodili nejenom natáčet, ale i jíst, nakupovat, nebo i odpočívat a bavit se.

Jednou z nejzásadnějších událostí celého natáčení byly prezidentské volby 2017, jejichž výsledky byly zpochybněny opozicí, a tedy i většinou obyvatel slumu Kibera. Napětí vygradovalo do několikadenního povolebního násilí a desítkou mrtvých obyvatel slumu. Štáb tyto události zaznamenával, a snímek tak nabízí i jedinečný pohled „běžných" lidí na jednu z nejvýznamnějších politických událostí dějin východní Afriky ve 21. století.

IMG 4460-hrdinkou filmu je i vdova Milicent Kibera-07-2017-Jiri Pasz
« z 13 »

Autor námětu Jiří Pasz:Nechtěli jsme natočit další příběh, který je pouhou interpretací Afriky očima Evropana. Od začátku pro nás bylo klíčové do projektu zapojit i místní filmaře, aby byl pohled vyvážený a co nejvíce odpovídal realitě. Vznikl tak unikátní projekt, který realizoval mezinárodní filmařský tým, zároveň se ale opírá se i o spolupráci s experty na mezinárodní rozvoj."

Režisér Martin Páv:Jsem moc rád za možnost s místními v podstatě žít. Zjistili jsme, že život ve slumu není jenom jedno velké utrpení. Pod celou tou „fasádou", která vypadá velmi rozdílně od naší reality– extrémně odlišně, někdy až děsivě, se ve skutečnosti skrývá něco, co je nám všem blízké – chuť žít a realizovat se ve světě, do kterého se narodíme. Ve slumu jsme našli mnoho obdivuhodných lidí, a hlavně blízkých přátel."

REŽISÉR

Martin Páv (1992) je český scenárista, režisér a kameraman. Ve své tvorbě se věnuje především hranému filmu. Ještě před začátkem studia natočil s minimálními prostředky celovečerní snímek Jdi dál (2012), který se odehrává částečně v Indii. Na FAMU pak vznikly jeho studentské hrané krátkometrážní filmy jako Hamburgery (2012), Čtvrté jaro (2013) nebo středometrážní drama na téma dětství Velká výprava (2015). Film Kibera: příběh slumu (2018) je jeho celovečerní dokumentární debut se světovou premiérou v rámci soutěžní sekce Česká radost na mezinárodním filmovém festivalu v Jihlavě.

SYNOPSE

Kibera je jeden z největších slumů v Africe. Nachází se v Nairobi, hlavním městě Keni. Jedná se o neformální osídlení, kde chybí státem zprostředkovávané služby, jako je tekoucí pitná voda, nebo kanalizace. Na fungující zdravotnictví, školství, nebo policii, se místní nemohou spolehnout. To ovšem neznamená, že všichni obyvatelé Kibery jsou odsouzeni k životu v neštěstí. Dokument ukazuje ty, kteří se rozhodli slum přetvořit v lepší místo, a sleduje, jak tento neformální systém funguje a je-li možné jej udržet, i když přijde do konfliktu s formálním – během frekventovaných politických nepokojů. Vypravěč snímku, mladý fotograf Don, který zde strávil celý život, se snaží dokázat, že Kibera je především místo s velkým potenciálem, plné kreativních jedinců, kteří se naučili prostředí slumu využít na maximum, usilovat o lepší budoucnost, a hájit tak svoje práva.

ODKAZY K FILMU

www.kibera.cz

www.facebook.com/kiberapribehslumu/

www.csfd.cz/film/645452-kibera-pribeh-slumu/prehled/


PROJEKT FILMFUSE

Filmový projekt se zaměřuje na dlouhodobé mapování současné české (případně slovenské) filmové produkce, kterou široké pardubické veřejnosti představuje prostřednictvím specializovaného programu večerních projekcí vybraných filmových děl spojených s moderovanou diskusí. V roce 2019 projekt Filmfuse slaví 10 let své existence.

Dramaturgický koncept projektu pracuje s výraznými filmovými počiny napříč žánry ve spojení s moderovanými debatami, kterých se účastní tvůrci filmů, filmový profesionálové či osobnosti spjaté se vznikem či tématem uváděných snímků. Debatní linka projektu usiluje o kontextualizaci přítomnému publiku interaktivním způsobem poskytuje možnost nových či jiných pohledů na (autorské) filmové dílo, tvůrčí osobnosti a jejich ideové zázemí. Zároveň zvyšuje povědomí o tendencích, tématech a stylech současné české filmové produkce.

Realizátorka projektu Anna Hrabáčková: "Dlouhodobým cílem projektu Filmfuse je uvádět v Pardubicích kvalitní program současné české (případně slovenské) filmové tvorby, který je v tomto krajském městě nedostupný v důsledku neexistence kvalitní místní distribuční – multiplexové i alternativní kinové – sítě."

ODKAZY K PROJEKTU

www.filmfuse.cz

Zdroj a foto: FILMFUSE.cz