Město se ujalo správy „svého" Červeňáku…

Pardubice – V bývalém vojenském areálu Červeňák přibyly v minulých dnech výstražné tabule, upozorňující příchozí, že na území vstupují na vlastní nebezpečí a neměli by se pouštět mimo již existující cesty. Město Pardubice, které je od konce května vlastníkem těchto pozemků, se takto, ale i dalšími opatřeními, snaží minimalizovat rizika, která s sebou pobyt v dávno nevyužívaném území nese.

„Cvičiště bývalo kdysi oplocené. Po letech nepoužívání je plot pryč a příroda si se cvičákem poradila po svém. Je to vlastně kus volné přírody, kam lidé si lidé zvykli chodit na procházky, běhat a podobně. V tom jim nemůžeme a nechceme bránit, ostatně prostor má sloužit právě pro rekreační účely obyvatel Pardubic, s tím jsme jej od armády přebírali. Na druhé straně si lidé musí být vědomi toho, že i když jsme se snažili co nejvíce eliminovat rizika, stále jde o neudržovaný pozemek, na který vstupují na vlastní nebezpečí," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Město se zhruba dvoumilionovou investicí snaží omezit možná rizika pohybu v této lokalitě. Například nechalo zajistit všechny vstupy do zchátralého objektu, který prý býval jídelnou, ale nyní jej obývali bezdomovci, nad příkrý sráz nechalo nainstalovat zábradlí a podobně. „Nikdo nemůže přehlédnout ani to, že oba mosty přes Chrudimku jsou uzavřené a vstup na ně je nebezpečný, vjezdu automobilů do bývalého vojenského prostoru brání nové závory," konstatovala náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, do jejíž gesce vedle investic spadá také péče o životní prostředí.

„Jsme si vědomi toho, že v Červeňáku město získalo cenou přírodní lokalitu a tak k němu také musíme přistupovat. Zavázali jsme se jej užívat ve veřejném zájmu, máme pracovní skupinu, která má za úkol zpracovat studii možného budoucího využití. Jsou v ní zastoupeny jak politické kluby, tak i různá uskupení angažující se v ochraně přírody," řekla náměstkyně. „Uvidíme, s čím přijdou, manévrovací prostor velký nemají, jednou z podmínek smlouvy s armádou je, že tyto pozemky nemohou být dvacet let komerčně využívány. Já osobně předpokládám, že by tu mohlo vzniknou zázemí pro rekreanty a sportovce, možná by část mohla sloužit ekologické výchově mládeže …," dodala.

Pardubice usilovaly o bezúplatný převod pozemků v lokalitě Červeňák od roku 2011. Až letos zhruba 19 hektarů pozemků na březích Chrudimky získaly. Musí je ale 20 let využívat ve veřejném zájmu. Pozemky tak nesmí být komerčně využívány, pronajaty ke komerčním účelům, ani prodávány a měly by sloužit veřejnosti jako rekreační městská zóna pro vzdělávací, sportovní a výchovné aktivity.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic