Město Pardubice nabízí aktuálně 25 „startovacích“ bytů pro mladé…

Pardubice – Projekt startovacího bydlení pro mladé vstupuje v Pardubicích do svého čtvrtého roku. Na jaře získá svůj nový domov již stý nájemník, kterému městský byt pomůže k osamostatnění. Město letos opět nabídne mladým rodinám i jednotlivcům čtyřletý pronájem 25 malometrážních bytů za zvýhodněné nájemné.

„Projekt přesně plní to, co jsme od něj očekávali. Mladí lidé, například po dokončení studia, mají příležitost získat levné bydlení. Během čtyř let odstartují svou profesní kariéru a pak již mohou další bydlení řešit vlastními silami. A hlavně, zůstanou ve městě, které by jinak možná, právě kvůli nedostupnému bydlení, opustili,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že dobrá zkušenost se startovacím bydlením pro mladé byla jedním z důvodů, proč se město rozhodlo následně zpracovat vlastní strategii dostupného bydlení. „Chceme, samozřejmě v dlouhodobějším horizontu, napomoci zvýšení dostupnost bydlení pro všechny skupiny obyvatel a přispět tím tak ke snížení důsledků demografického trendu spočívajícího ve stárnutí a úbytku obyvatel,“ dodal primátor.

Město Pardubice spustilo projekt startovacího bydlení pro mladé v roce 2015. Do letošního roku již vyčlenilo 75 městských, převážně malometrážních bytů. „Celkem jsme již už tedy na stovce startovacích bytů. Přihlášky zájemců o pronájem dalších 25 startovacích bytů budeme přijímat 3. a 4. dubna. V případě převisu poptávky rozhodne o novém nájemníkovi bytu 23. dubna již tradičně los. V nabídce jsou převážně sídlištní garsoniéry a byty 1+1, které všechny prošly rekonstrukcemi,“ sdělil náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Město startovací byty pronajímá na čtyři roky, přičemž první tři roky účtuje měsíční nájemné 50 korun, čtvrtý rok 80 korun za metr čtverečný.  „Na pardubické poměry je to velmi příznivá cena, soukromí vlastníci v Pardubicích chtějí za nájem v průměru 180 korun za metr čtvereční měsíčně. A většinou i složení kauce ve výši několika měsíčních nájmů. To je pro mladé, kteří nedávno ukončili školu, nedostupné. V našich podmínkách, jak se ukazuje, dokáží šetřit alespoň část peněz na to, aby mohli uvažovat o hypotéce na vlastní bydlení či pronájmu standardního bytu ideálně v Pardubicích,“ zdůraznil náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Zájem o startovací bydlení rok od roku stoupá. V roce 2016 se o 25 bytů ucházelo 184 zájemců, o rok později 204 párů či jednotlivců a loni již 262 zájemců. Každý si může podat jen jednu žádost, další podmínkou je výše hrubého měsíčního platu minimálně 16 000 korun a bezdlužnost vůči městu. V případě jednotlivců je pak dána maximální věková hranice 30 let, u párů a manželů nesmí jejich věk v součtu překročit hranici 65 let, přičemž jeden z nich musí být mladší třiceti let.

„Pro dvě třetiny nájemníků jsou startovací byty první zkušeností se samostatným bydlením. Zkušenosti s nájemci máme zatím pozitivní. Řada z těch, kteří původně do Pardubic dojížděli jen za prací zde má už i trvalý pobyt, což je naše podmínka pro uzavření nájemní smlouvy. Neevidujeme dluhy na nájemném. Všichni platí řádně, tak jak mají a je i pár ojedinělých případů, kdy se nájemníci našli vlastní bydlení již v průběhu prvních let,“ zhodnotil dosavadní zkušenosti s projektem náměstek Rychtecký.


Startovací bydlení je určeno mladým ekonomicky aktivním dospělým do 30 let, rodinám i jednotlivcům, kteří mají potřebu osamostatnit se od rodičů, postavit se na vlastní nohy a nastartovat svojí kariéru. Za cenově zvýhodněné nájemné po dobu 4 let budete mít šanci si za ušetřené peníze spořit na zajištění vlastního budoucího bydlení. Startovací byty jsou určeny i těm, kteří nemají trvalé bydliště v Pardubicích, ale chtěli by se v našem městě usadit.

Pro rok 2019 je v tuto chvíli připraveno 25 bytů na adresách napříč městem. Jedná se o lokality  Ohrazenická 159 – 162, Mladých 182, 183, Brožíkova 431, Na Záboří 223, Bělehradská 379, Gagarinova 382, Železničního pluku 1631 a Nerudova 1651. Zveřejnění konkrétní nabídky bytů s popisem, výpočtem nájemného, s fotografiemi a půdorysem najdete na těchto stránkách.

Harmonogram Startovacího bydlení pro mladé pro rok 2019:

  • Výběr žádostí od žadatelů: 3. dubna 2019 – středa – od 12 hodin do 18 hodin a 4. dubna 2019čtvrtek – od 9 hodin – 13 hodin na adrese Štrossova 44 v budově Magistrátu v přízemí v zasedací místnosti.
  • Formální kontrola žádostí: 9. dubna – 10. dubna 2019.
  • Losování výherců startovacích bytů: 23. dubna 2019 – Hudební sál v budově Magistrátu  –  Pernštýnské náměstí 1, Pardubice od 15 hodin.

Více informací v následujících ODKAZech
Přehled startovacích bytů pro rok 2019
Kdo může žádat
Žádost
Koncepce startovacího bydlení
.
Informace o podmínkách projektu startovacího bydlení, stejně jako seznam bytů nabízených aktuálně k pronájmu, termín podávání žádostí a další informace jsou zveřejněny na www.pardubice.eu, sekce Důležité informace.
.
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic
Sledujte nás a sdílejte:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram