Město opět podpoří rekonstrukci Larischovy vily…

Pardubice letos opět finančně podpoří rekonstrukci Larischovy vily. Radní na své schůzi schválili návrh na poskytnutí dotace ve výši 700.000 korun na pokračování prací, které mají zachránit vilu, neodmyslitelně spjatou s tragickými okamžiky naší historie.

„Město již v loňském roce dotovalo rekonstrukci Larischovy vily půl milionem korun. Přestože nejsme vlastníky objektu, považujeme za morální povinnost podílet se na její záchraně a obnově,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Je symbolem československého odboje a připomínkou utrpení českých vlastenců. V  jeho sklepeních v období heydrichiády v roce 1942 Němci vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny SILVER A i obyvatele Ležáků, aby je následně zastřelili na nedaleké střelnici. Máme společnou povinnost podílet se na jejím zachování, je připomínkou a odkazem pro další generace,“ dodal primátor.

Novorenesanční vilu, které se v Pardubicích říká Zámeček, si nechal v roce 1855 na okraji města postavit jako své reprezentativní sídlo baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína, po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu. Od roku 1956  zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která léta nevyužívaný zámeček v roce 2015 bezplatně převedla na Československou obec legionářskou. Ta začala s  postupnou obnovou chátrajícího objektu. Stejně jako město Pardubice podporuje její rekonstrukci také Pardubický kraj. Také on v roce 2017 uvolnil na záchranné práce půl milionu korun a stejně jako Pardubice poskytne letos 700.000 korun

„Vila není národní kulturní památkou. Legionáři tak bohužel nemají šanci dosáhnout na evropské dotace. Opravy jsou přitom velmi nákladné, je dobře, že se postupně daří sdružovat prostředky vlastníka, města, kraje, ale i ministerstva kultury, které letos přispělo částkou 1,2 milionu korun,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký. „V loňském roce legionáři zahájili práce na odstranění havarijního stavu věžičky a nosné konstrukce stropů, včetně sanace částí napadených dřevomorkou. Letošní dotace má sloužit převážně na zpevnění nosných částí věže a pokračující restaurátorské práce,“ objasnil náměstek Rychtecký tím, že dotaci ještě musí odsouhlasit zastupitelé na svém prosincovém jednání. „Věřím, že na tom bude panovat shoda i v novém zastupitelstvu, neboť v červnovém zastupitelstvu s vyčleněním prostředků v rozpočtu města na záchranu věžičky Larischovy vily žádný problém nebyl,“ uzavřel náměstek.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

Sledujte nás a sdílejte:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram