Město již má své klíče od Automatických mlýnů…

Pardubice – Jednání o koupi části areálu Automatických mlýnů došla ke zdárnému konci. Dnes si město od dosavadních majitelů manželů Smetanových slavnostně převzalo klíče od objektu bývalého skladu balené mouky. Budova a pozemky potřebné pro výstavbu Centrálních polytechnických dílen (CPD) a Galerie města Pardubic (GAMPA) tak již patří městu a oba projekty se mohou posunout do další fáze – k získání územního a stavebního povolení. Stavba bude z velké části usilovat o financování prostřednictvím dotace z ITI Hradecko-pardubické aglomerace a zahájena by měla být na začátku příštího roku.

„Koupě objektu i potřebných pozemků je důležitým milníkem v rámci realizace obou projektů. Do poloviny letošního roku bychom měli získat společné územní a stavební povolení a do konce roku budeme mít dokončený projekt pro provedení stavby. Veřejnosti by se toto kulturně-vzdělávací centrum, zahrnující Centrální polytechnické dílny a Galerii města Pardubic, mělo otevřít v září roku 2022,“ popisuje vývoj projektů náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Reklama

Vybudování CPD a GAMPY v jednom objektu s sebou nese řadu výhod, ať už sdílení prostor či propojení aktivit. „Umělci spolupracující s galerií budou moci vést přednášky či workshopy v rámci programů CPD a oba projekty by se tak podle potřeby doplňovaly. V případě CPD se navíc jedná o projekt nadregionálního významu, žáci zde budou mít k dispozici špičkové vybavení, výukové programy a odborníky z praxe, kde chceme aktivně zapojit i zaměstnavatele z našeho regionu. Díky tomu si v kreativním a inspirativním prostředí budou děti moci rozvíjet své osobní dovednosti a schopnosti,“ dodává náměstek Rychtecký. Podle slov náměstka by město při galerii rádo otevřelo také nové Centrum architektury a plánování města Pardubic, kde by byly prezentovány projekty související s rozvojem města, architekturou, urbanismem, veřejným prostorem a územním plánováním a kde by se samospráva mohla setkávat s veřejností.

AMFIK noc 01
« 1 z 25 »

Koupě objektu spolu s pozemky a projektovou dokumentací pro společné územní a stavební povolení vyšla město na necelých 15,5 milionů korun včetně DPH. Investiční náklady stavby CPD a GAMPY jsou odborným odhadem stanoveny na necelých 180 mil Kč vč. DPH. „V současnosti diskutujeme o rozsahu vybavení CPD pomůckami a IT technologiemi, které by vynesly CPD na špičku podobných edukačních zařízení v České republice i Evropě“, podotýká primátor Pardubic Martin Charvát. Pardubice chtějí čerpat dotaci z ITI Hradecko-pardubické aglomerace. „Velkou část nákladů na stavbu CPD i GAMPY, včetně vybavení pomůckami a IT technologiemi by mohla pokrýt dotace z ITI, která by spolu se státním příspěvkem mohla dosáhnout výše až 150 milionů korun“ uzavřel primátor Charvát.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

  •  
  •  
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram