Malování hudbou…

Pardubice – Komorní filharmonie Pardubice se během prosincových abonentních koncertů poprvé setká s Aaronem Jay Kernisem. Prostřednictvím jeho skladby Symphony in waves dojde ke spojení hudby a výtvarného umění v jeden okamžik na jednom pódiu, kdy akční malířka Tiina Osara přenese své dojmy z hudby na velkorozměrné malířské plátno. Sólistou a dirigentem v jedné osobě bude jeden z nejvýznamnějších světových flétnistů Patrick Gallois.

Abonentní koncerty zahájí Johann Michael Haydn, o pět let mladší bratr mnohem slavnějšího Josepha, ve své době uznávaný skladatel a pedagog. Jeho symfonie G dur je třídílnou skladbou s rychlými krajními větami a pomalou větou střední. Rovněž Saverio Mercadante byl významnou osobností své doby, a to nejen v rodné Itálii. Nesporný je jeho přínos operní tvorbě (zkomponoval neuvěřitelných 58 oper). Byl také vynikajícím flétnistou a posluchači abonentních koncertů uslyší jeho nejznámější flétnový koncert – e moll – v provedení špičkového světového houslisty Patricka Gallois. Patrick Gallois se už v jedenadvaceti letech stal hlavním flétnistou ve světoznámém Orchestre National de France. Hrál pod mnoha slavnými dirigenty a v současné době jako dirigent a flétnista pravidelně cestuje např. po Japonsku, Německu či Izraeli. S Komorní filharmonií Pardubice se již představil jako sólista i dirigent, spolu také nahrávali pro vydavatelství Naxos.

Gallois Patrick
« 1 z 2 »

Aaron Jay Kernis je žijícím autorem pocházejícím z Filadelfie. Komponovat začal již ve třinácti letech. Za orchestrální práci Musica Celestis získal v roce 1998 Pulitzerovu cenu. „Patří k jednomu z nejvýraznějších a nejosobitějších skladatelů nejen USA, ale i světové hudební scény,“ říká o Kernisovi dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. „Vyhýbá se tvorbě absolutní hudby, vždy se snaží o mimohudební sdělení a nějaký konkrétní obraz, jehož obsah svou hudbou umocňuje,“ dodává. Chceme-li lépe poznat jeho styl, je nejlepší propojit jeho hudbu s vizuálními prvky. Abonentní koncerty k tomu poskytnou jedinečnou příležitost. Kernisovu skladbu Symphony in waves (Symfonie ve vlnách) na základě subjektivních pocitů ztvární finská vizuální umělkyně Tiina Osara přímo před zraky posluchačů na velké malířské plátno. Vznikne tak pozoruhodné spojení hudebního a výtvarného umění.

Introdukcæ neboli tradiční beseda s protagonisty koncertů proběhne tradičně ve středu v 18.30 hodin v Malém sále Domu hudby.

Vstupenky na abonentní koncerty jsou v prodeji online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou.


Kdy & kde: pondělí 3. 12. 2018 / středa 5. 12. 2018 vždy v 19.30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích

Program: Johann Michael Haydn (1737–1806): Symfonie G dur

Giuseppe Saverio Raffaele Mercadante (1795–1870): Koncert pro flétnu a orchestr e moll

Aaron Jay Kernis (1960): Symphony in waves

Účinkující: Tiina Osara – umělecká malířka Komorní filharmonie Pardubice Patrick Gallois – dirigent a sólista

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

Sledujte nás a sdílejte:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram