Kůrovec dál zaměstnává správce městských lesů…

Pardubice – Invaze lýkožrouta smrkového se nevyhnula ani pardubickým městským lesům. Lesní správci zaznamenali zvýšený výskyt kůrovce ve čtyřech lokalitách již v loňském roce, kdy je tento hmyz přinutil odstoupit od plánované těžby dřeva a věnovat se plně likvidaci napadených stromů. I letos podnikají všechny kroky, aby zastavili šíření tohoto škůdce.

Pro asanaci je, kromě odvozu napadeného dřeva z lesa, také využit postřik Vaztak. Přesto se nedaří lýkožrouta zcela zastavit. Jeho zvýšený výskyt odbor životního prostředí pardubického magistrátu letos eviduje v lokalitách Studánecký les a Spojilský les. Do lokalit byly nainstalovány další lapače s feromonovými odparníky, které správce lesa kontroluje v pravidelných intervalech a na jejich základě plánuje další postup. Prozatím byl stupeň odchytu pomocí lapačů vyhodnocen jako střední stupeň napadení.

Reklama
Reklama

Lýkožrout smrkový napadá oslabené a nemocné stromy. Následkem jejich těžby vznikají v lokalitách napadených kůrovcem proředěné porosty, v nichž zůstávají převážně listnáče např. dub, buk, habr, bříza, javor atd., v několika případech vznikají holiny, které bude muset majitel lesů opět zalesnit.

Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram