Krajské dožínky nabídnou v neděli program na Zámku Pardubice i Pernštýnském náměstí…

Pardubice – Již tradičně se na Zámku Pardubice a Pernštýnském náměstí uskuteční svátek tradic a řemesel, zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje. Představí se tu také krajské organizace z oblasti kultury, sociálních věcí a školství. Krajské dožínky nabídnou v neděli 23. září třeba ochutnávky, hudební a taneční vystoupení, ale i loutkové divadlo. Program vyvrcholí koncerty Františka Nedvěda a Kataríny Knechtové.  Vstupné je zdarma.

Lidové zvyky, domácí zvířata a dílny pro děti

Na pardubickém zámku vše vypukne už dopoledne v 10 hodin. Můžete se tu seznámit s tradicemi dožínek – oslav sklizně, řemesel i gastronomie. „Krajská muzea připravila ukázky podzimních lidových zvyků, mlácení obilí nebo výstavu historických zemědělských strojů a nářadí. Také vás tu naučí, jak se oblékal tradiční kroj, ve kterém se budete moci i vyfotit,“ říká Roman Línek, 1. náměstek hejtmana pro kulturu.

Reklama
Reklama

O zábavu se tu postarají také studenti a učitelé středních škol z kraje. „Děti se zblízka setkají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů. „Podíváte se, jak se vaří povidla, vyrábí mýdlo nebo pečou brambory. Zkusíte si výrobu upomínkových dožínkových předmětů, ochutnáte tradiční dožínkové pokrmy a nápoje. Připomenete si řemesla řezbářství nebo pletení ošatek a výrobků ze slámy. Chybět nebude ani bylinkový stánek.“ Láká radní pro školství Bohumil Bernášek.

Den zemědělců, potravinářů a venkova

Program na Pernštýnském náměstí zahájí v 11 hodin dopoledne dechová hudba Pardubická 6, kterou bude následovat cimbálovka Donava a folklórní soubor Perníček. Odpoledne zaplní pódium skupina Karel Gott Revival a poté František Nedvěd. V 18 hodin začíná koncert slovenské hvězdy Kataríny Knechtové.

Kromě toho na návštěvníky čeká také ukázka zemědělské techniky, prodej potravin vyhlášených v soutěži MLS Pardubického kraje nebo jízdy koňskými kočáry z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem či loutkové divadlo. Představí se také Dámy v sedle z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem,“ zve radní pardubického kraj pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil


Podrobný program na Zámku Pardubice:

Regionální muzeum v Litomyšli

Víte, jak se obléká kroj? Jak se v něm dá pohybovat a zda by vám slušel? Přijďte si ho vyzkoušet! Čekají na vás repliky tradičních slavnostních venkovských krojů, které se nosily ve druhé polovině 19. století a nosí se dodnes. Naučíme vás, jak se správně obléknout, jak se jmenují jednotlivé kusy oblečení apod. V kroji se můžete vyfotit.

Východočeská galerie v Pardubicích návštěvníky seznámí s knižní grafikou v rámci aktuální výstavy Vabank. Zaměří se na techniku flip book, kterou rozpohybujete vlastní ilustrovaný příběh. Čas: 10–13 h a 14–17 h.

Východočeské muzeum v Pardubicích chystá mletí obilí na kamenném mlýnku žernovu a hravé poznávání historie Pardubic.

Regionální muzeum v Chrudimi ukáže zpracování obilí a lnu, ve výtvarné dílně si vyrobíte pouťové růže a perníková srdce.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě předvede činnosti, které neodmyslitelně patřily ke konci léta a zpracování některých plodin. Uvidíte mlácení obilí pomocí staré mlátičky poháněné stabilním motorem, vaření povidel a pečení brambor, ale také méně obvyklé pražení kávy a výrobu mýdla.

Krajská knihovna v Pardubicích ve výtvarné dílně nabídne výrobu podzimních lucerniček a soviček nebo tvorbu veselé záložky do knížky. K dispozici budou také omalovánky s podzimní tematikou.

SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim a SPŠ potravinářství a služeb Pardubice připraví sladké a slané kynuté dožínkové pečivo (koláče, vdolky, rohlíčky…) a trvanlivější sladké kousky ze školní cukrárny. Vše připravují žáci s učitelkami odborného výcviku. V rytířském sále se budou zdobit perníčky a modelovat figurky z cukrářské hmoty.

SOŠ a SOU Polička chystá ochutnávky a prodej božích milostí, chleba s vepřovým sádlem a škvarky.

LSOŠ a SOU Pardubice napeče tradiční sladké i slané pečivo a nabídne kávu připravenou metodou drip.

Studenti SOŠ a SOU Třemošnice budou s dětmi vyrábět jednoduché výrobky ze dřeva – např. hlavolam, stojánek na svíčku, medaile, dřevěnou káču či rámeček. Děti si zkusí řezání na ruční pokosové pile, broušení nařezaných dílců, lepení tavným lepidlem, vrtání děr.

SŠ zemědělská a VOŠ Chrudim přiveze domácí zvířata: slepice, perličky, králíky, selátka, kozy, ovce a telátko, kterému již tradičně vyberou jméno návštěvníci. Nebude chybět nácvik dojení na trenažeru.

SŠZ a V Lanškroun předvede koně a telátka a k prodeji nabídne vlastní mléčné produkty – mléko, sýry a jogurtové dezerty.

OU Chroustovice a SŠ zahradnická a technická Litomyšl se pochlubí podzimními dekoracemi z přírodnin nebo suchými vazbami z trav a obilí. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky, vyšívané dekorace, přízdoby čelenek a malování na obličej. Uvidíte i malý včelí úl, výrobu svíček a nakupíte i med.

 SŠ OŘS Žamberk předvede truhlářské práce s možností opracování tvarových dílců nebo opracování plechových dílců. Prodávat budou i cukrářské výrobky.

SŠUP Ústí nad Orlicí předvede tkaní na malém stavu, falešný patchwork, ruční tkaní a plstění.

SPŠ stavební Pardubice seznámí s prací uměleckých kovářů, malířů a truhlářů. Děti si jednoduché činnosti vyzkouší.

VOŚP a SPgŠ Litomyšl nabídne podzimní dílnu pro šikovné ruce.

Domov u Studánky připraví výrobu z přírodnin – sovu ze šišek nebo dekorační závěsnou dýni z provázků a korálků,

DDM Beta malování voskem a mandaly, DSS Slatiňany pletení z pedigu. Podzimní dílny a prodej výrobků přiveze i Škola Svítání.

Kulturní program na Zámku Pardubice:

13.00 – DFS Perníček
13.30 – folklorní soubor Lipka
14.15 – JK Band Pardubice
15.50 – folková skupina Kantoři
17.00 – Trdlo Pardubice

Kulturní program na Pernštýnském náměstí:

11:00 – Dechovka Pardubická 6

12:00 – cimbálovka Donava

13:30 – DSF Perníček

14:00 – společné oficiální zahájení

15:00 – Karel Gott Revival

16:30 – František Nedvěd

18:00 – Katarína Knechtová

Zdroj a foto: Pardubický kraj

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram