KRAJSKÉ DOŽÍNKY 2017

Tradice a řemesla představí organizace Pardubického kraje. Den zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje. Společné oficiální zahájení akcí bude v neděli ve 14 h na Pernštýnském náměstí.

Program na Zámku:
Přijďte se seznámit s tradicemi dožínek – oslav sklizně, řemesel i gastronomie.
Těšit se můžete na ukázku podzimních lidových zvyků nebo na výstavu historických zemědělských strojů a nářadí. Děti se zblízka setkají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů. Zkusíte si výrobu upomínkových dožínkových předmětů, ochutnáte tradiční dožínkové pokrmy a nápoje připravené žáky středních odborných škol. Pohodovou atmosféru nedělního odpoledne zpestří i flašinetář a folklorní vystoupení:

13.00 h – DFS Perníček
13.30 h – Banda di Feste
14.30 h – folklorní soubor Baldrián
15.10 h – Trdlo
16.30 h – Big Band Chrudim

ZÁMEK PARDUBICE, 24. 9. 2017 od 10 do 18 hodin, vstup zdarma

Východočeské muzeum v Pardubicích připomene výročí ruchadla bratranců Veverkových.
Letos je tomu 190 let, co byla poprvé předvedena orba ruchadlem v Rybitví u Pardubic. Ve 13, 15 a 17 h se v historické expozici muzea dozvíte, jak bylo ruchadlo vynalezeno a co obnáší restaurování dobového ruchadla. Ze stálých expozic bude otevřena jen historická Pardubice – příběh města, kam můžete vstoupit zdarma. Volný vstup bude i do výstavy Tak jsme žili ve 20. století, která 24. 9. končí. Na nádvoří zámku si vyzkoušíte i mletí obilí na kamenném mlýnku, žernovu.Regionální muzeum Vysoké Mýto již tradičně předvádí výmlat obilí na zubové mlátičce s vytřásadly poháněné motorovou lokomobilou. Letos přibude také lisování slámy lisem poháněným elektrickou lokomobilou, tedy převozným, malí návštěvníci si v dětském koutku pohrají s plechovými traktory a obrázkovými skládacími kostkami. Chybět nebude opékání brambor. Všechny uvedené stroje jsou autentickými předměty z období mezi světovými válkami.Východočeská galerie v Pardubicích pomocí pracovních listů seznámí návštěvníky zábavnou formou s několika významnými malíři a jejich tvorbou. Expozice se zároveň promění do vizuální herny, kde dojde k aktivaci všech smyslových podmětů. Obrazy budou moci poslouchat, ohmatávat a dotvářet podle svých představ.

Regionální muzeum v Litomyšli  U nás na venkově
Víte jak se obléká kroj? Jak se v něm dá pohybovat a zda by vám slušel? Nevíte? Přijďte si ho vyzkoušet! Čekají na vás repliky tradičních slavnostních venkovských krojů, které se nosily ve druhé polovině 19. století až v podstatě dodnes.  Naučíme vás, jak se správně obléknout, jak se jmenují jednotlivé kusy oblečení apod.  A kdy se kroj oblékal? Ve slavnostní verzi se nosil při významných příležitostech – křtiny, svatby, poutě, dožinky … Na zkoušení pro vás máme připraveny kroj pro muže, ženu, chlapce a dívku se zaměřením na Litomyšlsko. Můžete se v něm vyfotit a svým kamrádům či známým poslat selfíčko.

SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim a SPŠ potravinářská Pardubice připraví sladké a slané kynuté dožínkové pečivo (koláče, vdolky, rohlíčky…) a trvanlivější sladké kousky ze školní cukrárny. Vše připravují žáci se svými učitelkami odborného výcviku. V rytířském sále připraví soutěž v rozpoznávání jednotlivých druhů mouky a produktů z obilí, zdobení perníčků s dožínkovou a podzimní tematikou.

Regionální muzeum v Chrudimi představí podzimní lidové zvyky – posvícenské koláče, tkaní na malém stavu, výlov ryb aj.SŠ zemědělská a VOŠ Chrudim přiveze na dožínky selátka, kozy, ovce a telátko, kterému již tradičně vyberou jméno návštěvníci akce. SŠZ a V Lanškroun přiveze krávu s teletem, oslici s malým oslíkem a koně. Zároveň nabídnou školou vyráběné mléčné produkty – mléko, sýry nebo jogurtové dezerty.

U stánku Domu dětí a mládeže BETA si děti vyrobí hned tři výrobky v kreativních dílnách. Zápichy do květináčů z žinilkových drátků, květinové nebo se zvířátky. Ve druhé dílně mají připraveny textilní květinové dekorace – výrobu šitých broží, čelenek a věnečků. Ve třetí dílně si děti osvojí práci s papírem – vytvoří různé mandaly, zápichy nebo tematická pexesa. U stánku bude do 15 h hodin malování na obličej.

SŠOŘ a S Žamberk představí dva obory – stavební a gastro. Děti si ozdobí perníčky nebo budou modelovat z cukrářské modelovací hmoty. Kluky možná víc zaujme vyřezávání dřevěných předmětů.

SŠUP Ústí nad Orlicí předvede tkaní na malém stavu.

Ekocentrum Paleta vám poradí s výrobou bylinkového mýdla a na jejich stanovišti vyzkoušíte i mlácení obilí cepy.

SPŠ stavební Pardubice a SOŠ a SOU Třemošnice seznámí s prací uměleckých kovářů, malířů a truhlářů. Děti si jednoduché činnosti vyzkouší.

OU Chroustovice a SŠ zahradnická a technická Litomyšl přivezou na zámek podzimní dekorace z přírodnin nebo suché vazby z trav a obilí. Pro děti jsou připravily tvořivé dílničky a malování na obličej. Chroustovice ukážou i malý včelí úl a budou prodávat med.

Pracovní dílny a prodej výrobků připravila i Škola Svítání nebo Domov na zámku Bystré.