Krajina okolo hřebčína v Kladrubech má našlápnuto do UNESCO…

Brno/Pardubicko – V rámci tradičního veletrhu cestovního ruchu Regiontour, který se v tomto týdnu koná v Brně, jednal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s ministrem kultury Antonínem Staňkem o tématech z oblasti kultury, která se dotýkají našeho regionu. Kromě Larischovy vily v Pardubicích a její rekonstrukce přišla řeč také na zápis Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na listinu UNESCO. Dle vyjádření ministerstva je přihláška připravena velmi dobře a má reálnou naději na zápis.

„Zápis Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na listinu UNESCO je pro krajskou samosprávu v tomto volebním období velmi důležitý, protože vedle litomyšlského zámku bychom získali druhou hmotnou památku na této prestižní listině. Pan ministr Staněk mne informoval, že krajská přihláška je připravena velice dobře a má velmi reálnou naději na zápis. Ačkoliv se jedná prozatím pouze o neoficiální informaci, tak je to signál, že jsme blízko mimořádnému okamžiku," uvedl hejtman Martin Netolický.


Hřebčín v Kladrubech je nejstarším velkým hřebčínem na světě. Jeho základy položil císař Maxmilián II., který založil v roce 1563 hřebčinec. Rudolf II. potom 4. dubna 1579 povýšil původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín a toto datum je považováno za datum založení. V roce 1918 převzal hřebčín stát.

Zdroj a foto: Pardubický kraj