Kraj rozšíří a vylepší Speciální základní školu ve Skutči…

Skuteč – Radní Pardubického kraje projednali aktualizovaný projektový záměr na půdní vestavbu a přístavbu Speciální základní školy ve Skutči. Projektanti museli započítat nové požadavky vyplývající ze statického posouzení, stavebního řízení a od hygieny a také nové ceny stavebních prací. Proto naopak zredukovali některé zbytné původně navržené vybavení.

„Projekt se nám vyšplhal na téměř dvojnásobek původní ceny, i když jsme z původního návrhu ušetřili kolem dvou milionů korun. Nyní jsou náklady před soutěží vyčísleny s projektem a realizací na téměř 30 milionů korun. Z toho necelých 20 milionů žádáme z evropských fondů, milion na spolufinancování ze státních dotací a přes 9 milionů zbývá na Pardubický kraj," uvedl správce krajského rozpočtu hejtman Martin Netolický.

„Přepokládaná dotace z Integrovaného operačního programu Evropské unie je 19,97 milionů korun. Stavba by mohla být dokončena v závěru příštího roku," informovala radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Hana Štěpánová.

Speciální základní školu a praktickou školu Skuteč zřizuje Pardubický kraj pro žáky se zdravotním postižením. Ve škole se vzdělávají žáci s mentálním postižením, přibývá žáků se středně těžkým až těžkým mentálním postižením, autismem i kombinovanými vadami sluchovými, zrakovými a tělesným postižením. Škola také vzdělává žáky ve dvouletém oboru středního stupně, které je zaměřeno především na jejich přípravu k samostatnému způsobu života a zlepšení jejich sociální integrace.

„Přestavba umožní především využití stávajících podkrovních prostor a zajistí bezbariérový přístupu do všech podlaží přístavbou výtahu," vysvětlil radní pro školství Bohumil Bernášek. Z bezpečnostních důvodů musí budova dostat i nové schodiště, které bude zároveň sloužit jako chráněná úniková cesta ze všech podlaží. V přístavbě bude dále umístěn sklad pro zahradní nářadí a další odborné učebny. Součástí projektu bude rovněž vybavení nově vybudovaných prostor nábytkem a pomůckami.

Budova školy v současné době nedisponuje dostatečným prostorem pro současný i předpokládaný počet žáků v základním i středním vzdělávání. „Proto škola využívá pronajaté učebny, ze kterých žáci na některé hodiny výuky musí přecházet do hlavní budovy. Ani v prostorách detašovaného pracoviště, ani v prostorách hlavní budovy školy není zajištěna plná bezbariérovost. Zcela chybí terapeutická učebna pro aktivizační opatření a rehabilitaci žáků, nedostačující jsou tréninková pracoviště pro praktickou přípravu žáků," řekl hejtman Martin Netolický.

Díky naplánované půdní vestavbě a přístavbě školy a vybudováním nových učeben a jejich vybavením potřebným zařízením dojde k vyřešení prostorových potřeb vzdělávacího zařízení s pozitivním dopadem na provoz školy a zejména na zkvalitnění vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Zajištění bezbariérovosti včetně bezbariérových toalet umožní bezproblémový přístup do všech učeben a volný pohyb osobám na vozíku v prostorách celé školy.

Zdroj a foto: Pardubický kraj